Root NationНовиниИТ вестиИзвршниот директор на TikTok не успеа да го убеди Конгресот на САД дека апликацијата е безбедна

Извршниот директор на TikTok не успеа да го убеди Конгресот на САД дека апликацијата е безбедна

-

Речиси пет часа, членовите на Комисијата за енергетика и трговија на Претставничкиот дом го испрашуваа извршниот директор TikTok Прикажи Џи Чу во врска со потенцијалните ризици на платформата за безбедноста на малолетниците, приватноста на податоците и националната безбедност на американските корисници.

„На американскиот народ му треба вистината за заканата што ТикТок ја претставува за нашата национална и лична безбедност“, рече претседателката на Комитетот Кети МекМорис-Роџерс (Д-Вашингтон) во својата воведна изјава, заклучувајќи дека „ТикТок е оружје“.

TikTok

Таа посочи дека ова е закана дури и за Американците кои не ја користат услугата, бидејќи „ТикТок нè набљудува сите нас, а кинеската комунистичка партија може да го користи како алатка за манипулирање со Америка како целина“.

Во своето сведочење, Шо Џи Чу го бранеше проектот на TikTok вреден 1,5 милијарди долари, Проект Тексас, како поприфатлива мерка од присилна продажба на TikTok од страна на кинеската контролирана компанија ByteDance или забрана на платформата во САД. Тој рече дека благодарение на Проектот Тексас, услугата започна „невиден“ напор да биде потранспарентен за својот алгоритам и собирање податоци од која било друга голема технолошка компанија.

Тој не виде „нема докази“ дека Проектот Тексас не е во националните безбедносни интереси на Конгресот, но одби да го коментира извештајот на свиркачот од Коалицијата Tech Workers во кој модераторот на содржината TikTok потврди едно од најлошите сомнежи на Конгресот - ByteDance има пристап до кориснички податоци кои можат да се користат за следење и шпионирање на Американците.

Извршниот директор на TikTok Show Ji Chu

Некои конгресмени веруваат дека Проектот Тексас нема „техничка способност“ да ги држи податоците на американските корисници подалеку од влијанието на Кина. Постојат стравувања дека ако платформата не е целосно транспарентна за продажбата на нејзините податоци, Кина потенцијално би можела податоци за купување Американски корисници. И откако The Wall Street Journal објави дека Кина ќе дејствува за да ја запре присилната продажба на платформата, извршниот директор беше прашан колку Партијата може да биде вклучена во процесот и дали тој верува дека Кина има моќ да ја запре продажбата.

TikTok
TikTok
Развивач: TikTok Pte. ООД
цена: слободен
ТикТок
ТикТок
Развивач: TikTok Ltd.
цена: слободен+

Шоу Џи Чу не негираше дека Кина може да интервенира и се согласи дека многу вработени во ByteDance се членови на Комунистичката партија. Извршниот директор бегаше да ги открие своите врски со кинеските власти, потсети дека неговото сведочење се однесува само на TikTok, а исто така се оддалечи од осуда на кршењето на човековите права во Кина - зборуваме за етничкото малцинство Ујгур.

TikTok

Ништо од она што го рече Шоу Џи Чу не го ослабна двопартискиот обединет фронт против апликацијата претставена од членовите на комитетот. Еден од конгресмените рече дека ако Кина може да ја блокира продажбата на услугата, сè што генералниот директор на платформата кажува за нејзината оддалеченост од властите не е точно.

Членовите на Комитетот имаат 10 работни дена да поднесат писмени прашања до TikTok. Нерешените прашања опфаќаа сè, од тоа како (и на кого) платформата продава кориснички податоци, до колку приходи од апликацијата ByteDance задржува и колку технолошки ресурси се споделуваат помеѓу TikTok и другите компании во сопственост на ByteDance.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега