Root NationНовиниИТ вестиGoogle Photos сега може да го препознае вашето лице дури и ако не е видливо

Google Photos сега може да го препознае вашето лице дури и ако не е видливо

-

Дали сакате да ги одржувате вашите фотографии, па дури и видеа организирани и групирани по тема или локација? Тогаш сигурно сте запознаени со моќната и неверојатно корисна алатка за групирање лица вградена во многу популарната услуга Google Фотографија.

Google Photo

Како што сугерира името, користи технологија за препознавање лице, автоматски додавајќи ознака (претходно креирана) на фотографијата што прикажува некој од вашите блиски пријатели или членови на семејството или ви дозволува да го направите тоа рачно ако апликацијата не е сосема сигурна личноста е присутна на фотографијата.

Но, што ако некој ви сврти грб на слика зачувана на вашата сметка на Google Photos? Веројатно би очекувале ништо да не се случи, а иако тоа беше случај до неодамна, изгледа дека Google некако го подобри препознавањето на лицето и го прошири за да го вклучи и задниот дел од вашата глава.

Како што најпрво беше објавено од Android Authority, а потоа потврдено (барем делумно) од 9To5Google, функцијата за групирање лица на апликацијата сега може да ве поттикне да означите некоја личност само со поглед на… нејзиниот врат.

Новиот трик за препознавање лице не функционира совршено 100% од времето, но изгледа дека може да ги спаси некои корисници од маката да се обидат да ги групираат сите фотографии од нивните сакани. Се разбира, Google добро знае дека напредната функција може да направи грешки при скенирањето, па ви овозможува рачно да додавате ознаки за лица на фотографиите препознаени со овој нов метод, наместо тоа да го правите автоматски, за да избегнете можни грешки.

Лого на Google Photos

Алатката за групирање лица во „Фотографии на Google“ не е магична (иако може да изгледа така на прв поглед), поголема е веројатноста да се поврзат слични фотографии кои ја прикажуваат истата личност напред и назад. Тоа секако не е ракетна наука и не е врвна способност за машинско учење на гигантот за пребарување, но дава несомнено кул краен резултат.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега