Root NationНовиниИТ вестиGoogle Pixel 8 ќе добие нов сензор за камера со прогресивна HDR поддршка

Google Pixel 8 ќе добие нов сензор за камера со прогресивна HDR поддршка

-

Телефони Google Pixel се добро познати по нивните можности за компјутерско фотографирање и се чини дека компанијата не застанува тука. Програмерката Куба Војчеховски откри референци за нова фазна функција HDR во кодот на апликацијата за камера на Google.

Тековната генерација на Pixel го користи она што Google го нарекува HDR+ со загради, метод кој снима повеќе снимки со кратка експозиција пред да го притиснете копчето за бленда и една снимка со долга експозиција откако ќе го притиснете копчето за бленда. Овие рамки потоа се комбинираат со користење на сопствен алгоритам, создавајќи слика со висок динамички опсег со намален шум во темните области и без исечени нагласувања.

Google Pixel 7 vs Pixel 7 Pro: Најголеми разлики

Технологијата Staggered HDR го намалува времето потребно за фотографирање со различни експозиции. Наместо да прави слики со кратка и долга експозиција брзо последователно, новата технологија му овозможува на сензорот да ги слика истовремено. Ова резултира со помалку артефакти предизвикани од ракување или предмети кои брзо се движат како што се деца или домашни миленици.

Wojciechowski забележува дека сензорот на главната камера Samsung Isocell GN1 што се користи во сериите Pixel 6 и Pixel 7 не поддржува заглавен HDR, што значи дека функцијата нема да се пренесе на постарите телефони. Ова веројатно укажува дека следната генерација на Pixels ќе дојде со нов сензор за камера. Samsung Isocell GN2 би бил логичен избор бидејќи ја поддржува оваа функција и носи други подобрувања како што се поголеми пиксели кои апсорбираат повеќе светлина и подобрен автоматски фокус.

Сепак, ќе помине малку време пред да го видиме новиот систем на камера во акција. Google ги најави Pixel 7 и Pixel 7 Pro во октомври, па нивните наследници најверојатно ќе бидат претставени следната есен. Најновите гласини навестуваат дека тие ќе дојдат со нов чип, најверојатно Google Tensor G3, при што двата модели ќе добијат варијанти од 12 GB RAM.

Конечно, Wojciechowski исто така најде референци за уредот TangorPro во кодот. Tangor е кодното име за претстојниот таблет Pixel, па изгледа дека Google работи на најмалку два таблети во моментот. Потврдено е дека основниот таблет Pixel доаѓа со Tensor G2 чип и 11-инчен дисплеј, а некој неодамна се обиде да го продаде претходниот модел за Facebook.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега