Root NationНовиниИТ вестиGoogle Pixel 8 ќе го користи новиот Tensor 3 чип од Samsung

Google Pixel 8 ќе го користи новиот Tensor 3 чип од Samsung

-

По објавувањето на серијата Google Pixel 7, следниот паметен телефон на компанијата ќе биде серијата Google Pixel 8, на кој компанијата веќе работи. Неодамна на интернет се појавија два нови уреди на Google со кодно име Shiba и Husky. Овие уреди се опремени со нов процесор, веројатно Google Tensor 3. Сепак, нема потврда дека овие уреди припаѓаат на серијата Google Pixel 8. Но, прво, познато е дека овие смартфони ќе работат на Android 14 Upside Down Cake. Покрај тоа, тие ќе користат и нов процесор, веројатно произведен Tensor 3 Samsung.

ТЕНЗОР

Новиот Tensor 3 го носи кодното име Zuma и го користи истиот модем како Google Tensor G2 (G201), т.е. модемот 5G G5300 развиен од компанијата Samsung. Сè уште нема конкретни детали за системот. Сепак, познато е дека Samsung неодамна работеше на друг чип - Exynos 2300. Можно е Zuma да е прилагодена варијанта врз основа на него. Секако, ќе има типични оптимизации на Google за машинско учење и вештачка интелигенција.

Смартфоните Google Pixel 8, Shiba и Husky се опремени со до 12 GB RAM. Тоа значи дека двата нови уреди на Google би можеле да бидат премиум смартфони. Резолуцијата на дисплејот исто така ја поддржува оваа претпоставка. Shiba доаѓа со Full HD резолуција од 2268×1080 пиксели, додека Husky има резолуција од 2822×1344 пиксели. Можеме да видиме дека Husky има подобар дисплеј и најверојатно ќе биде моделот Pro. Формите сугерираат дека имаме работа со смартфони во класичен дизајн, а не со школки или таблети.

Тензор

Судејќи според податоците на друг извор, новитетот ќе добие нов ултразвучен скенер за отпечатоци од прсти произведен од Qualcomm. Доколку веста е вистинита, тоа би можело да го реши главниот проблем со актуелните скенери за отпечатоци на Pixel. Станува збор за мала брзина на работа.

Денес, некои брендови како што се Samsung і vivo, веќе се префрлија на ултразвучни скенери, кои обезбедуваат побрз одговор. Покрај тоа, тие ви дозволуваат да го отклучите уредот дури и ако прстот ви е влажен или мрсен.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега