Root NationНовиниИТ вестиGoogle Pixel Watch 2 ќе има значително подобрено траење на батеријата

Google Pixel Watch 2 ќе има значително подобрено траење на батеријата

-

Поплаки за траењето на батеријата на часовникот Пиксел часовник може да исчезне со неговото продолжување. Изворите на 9to5Google тврдат дека Pixel Watch 2 ќе се пресели од процесорот Exynos 9110 од Samsung 2018 година на еден од поновите модели Snapdragon W5 од Qualcomm. Иако батеријата во новиот паметен часовник не се очекува да биде многу поголема, се очекува да забележи значително зголемување на траењето на батеријата - се наведува дека ќе може да работи повеќе од еден ден со постојано вклучен дисплеј, што претходно беше невозможно.

Google Pixel Watch 2 ќе има значително подобрено траење на батеријата

Се вели дека Pixel Watch 2 ги користи истите здравствени сензори како Fitbit Sense 2. Ова може да воведе начини за мерење на стресот (т.е. електродермална активност) и температурата на кожата. Многу други детали остануваат мистерија, но не би било изненадувачки доколку новиот модел е еден од првите уреди со Wear OS 4. Новата платформа треба да ги подобри перформансите, да додаде поддршка за резервни копии и да ја зголеми достапноста.

Google Pixel Watch 2 ќе има значително подобрено траење на батеријата

Претходните гласини навестија дека Pixel Watch 2 ќе дебитира заедно со Pixel 8 оваа есен. Ако рачниот часовник навистина користи хардвер Snapdragon, тоа ќе биде необичен пресврт. Сепак Google многу се потпираше на чиповите на основата Samsung за најновите мобилни уреди, вклучувајќи го и Tensor G2, кој може да се најде во телефони како што се Пиксел 7а. Ова покажува дека Google е подготвен да ја прекине неодамнешната традиција за подобар производ.

Прочитајте исто така:

JereloEngadget
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега