Root NationНовиниИТ вестиПарите не мирисаат: Xiaomi и Хонор се враќаат во Русија

Парите не мирисаат: Xiaomi и Хонор се враќаат во Русија

-

Кинески компании Xiaomi и Хонор се чини дека решија да се оддалечат од принципите на будизмот дека животот е полн со страдања, но може да се запре и постепено се враќаат во Русија. Очигледно, емоционалната приврзаност кон расипливи работи, како што се парите, што ги предизвикува истите страдања, не им дозволува на компаниите да го напуштат сè уште растворливиот руски пазар.

Многу руски публикации, на кои не се повикува Комилфо, наведуваат дека компаниите отвориле нови работни места во Москва и малку - во Минск.

Xiaomi Лого на Ми

чест бара специјалист за човечки ресурси, тестер, аналитичар на производи, менаџер за работа со партнери и специјалист за логистика. Очигледно, компанијата некако ќе се обиде да се врати на рускиот пазар, да преговара со партнерите и да воспостави комуникација на полето на информации.

ЧЕСТ

Истото важи и за Xiaomi. На популарниот руски агрегатор за работни места, има многу позиции од компанијата, која продава производи од познати брендови во специјализирани продавници, вклучително и Xiaomi.

чест

https://iz.ru/1459409/ivan-chernousov/vozvrat-postupatelno-xiaomi-i-honor-vozobnovliaiut-aktivnost-v-rossii

Во пролетта минатата година, речиси веднаш по целосната инвазија на Русија во Украина, познатите брендови кои ја вреднуваа сопствената репутација почнаа активно да ја напуштаат земјата агресор. Honor не беше исклучок, иако тоа не значеше дека уредите на овој производител, како и стоките Xiaomi, веднаш исчезна од руските полици. Изгледа дека компанијата најави „silence mode“, но има една нијанса. Производите на производителот стигнаа и до Русите благодарение на магичната магија „parallelnikus importus“ преку разни посредници кои не обрнуваат внимание на мирисот на пари. И уделот на компанијата на рускиот пазар е приближно 40%.

На крајот на краиштата, сега дури и илузијата за чисти раце се распадна Xiaomi и Honor ќе започне со работа на рускиот пазар целосно и официјално. Всушност, Xiaomi, според истите руски, за жал, масовни медиуми, чувствува конкуренција и притисок од други кинески производители кои работат во истиот ценовен сегмент на истиот пазар. Затоа, на брендот му требаат специјалисти кои би биле ангажирани во комуникација со лидери на мислење (кои и да се во Русија) и рекламни компании.

https://rozetked.me/news/27430-rossiyskie-ofisy-xiaomi-i-honor-vozobnovili-nabor-sotrudnikov-i-marketingovye-aktivnosti

Што велите, пријатели?

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

9 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Bogdan
Bogdan
пред 4 месеци

Дали е ова потврдена информација? Затоа што ако им се верува на Русите, тука е и Мајкрософт. Apple, Samsung, Sony і всі-всі-всі нікуди не йшли та у них все класно. А насправді це паралельний імпорт та локальні русняві відділення які не мають ніякого зв’язку із цими компаніями.

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 4 месеци
Одговори  Bogdan

При таких величезних об’ємах продажів дуже важко не мати зв’язку з виробниками, хтось повинен виконувати функції представництва, забезбечувати маркетинг, рекламу, техпідтримку, а сервіс та ремонт потребує запчастин. Це дуже складна структура. Її потрібно підтримувати централізовано. В будь-якому випадку, потрібно тримати виробників в тонусі, хай виправдовуються, доводять зворотню позицію, контролюють канали збуту, щоб продукція менше попадала в рашку обхідними шляхами.

Последен пат е уредено пред 4 месеци од Vladyslav Surkov
Бенџамин Хор
Бенџамин Хор
пред 4 месеци

Немаат што да изгубат. Пазарот во САД и онака е затворен за нив.

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 4 месеци
Одговори  Бенџамин Хор

Има што да се изгуби. Европскиот пазар, на пример, каде што имаат добра продажба.

Јарослав
Јарослав
пред 4 месеци

добро тоа е Huawei ебам исто така?

Denis Zaychenko
Уредувачот
Denis Zaychenko
пред 4 месеци

Од бул

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 4 месеци

Повикување на Чакал Експрес!

Јакубенко Роман
Јакубенко Роман
пред 4 месеци
Одговори  Vladyslav Surkov

Ако е така, тогаш официјално кажувам дека се копрофилери. Со страшни икони и гадни фрлачи.

Виталиј Павлов
Виталиј Павлов
пред 4 месеци

Ги очекува учеството на Huawei. но не е точно

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега