Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиХакерот тврди дека украл приватни податоци на 400 милиони корисници Twitter

Хакерот тврди дека украл приватни податоци на 400 милиони корисници Twitter

-

Само мислевте дека наоколу има разни спорови Twitter се ближи крајот, хакерот рече дека ги продава податоците на 400 милиони корисници. Податоците, наводно, биле добиени уште во 2021 година преку ранливост на API што оттогаш е закрпена. Напаѓачот, кој себеси се нарекува Рјуши, го советувал Илон Маск и Twitter откупете ги податоците по цена од 200 долари или ќе се соочите со уште поголема казна.

Авторот на заканите, кој се чини дека се приклучил на хакерскиот форум Breached во декември 2022 година, напишал: „Вашата најдобра залог е да избегнете да платите 276 милиони долари казни за прекршување на GDPR како вие. Facebook (поради протекување податоци на 533 милиони корисници) е исклучиво за купување на овие податоци... после тоа ќе ја избришам оваа тема и нема да продавам ништо друго.“

Twitter

На интернет протекоа селективните податоци на повеќе од 1 корисници, вклучително и голем број познати личности, со нивните адреси на е-пошта, кориснички имиња, број на следбеници, датуми на создавање и телефонски броеви на некои корисници.

Доколку е ексклузивна продажба Twitter (или која било друга страна што ги сака информациите) нема да се направи за 200 долари, хакерот тврди дека ќе ги продаде податоците на повеќе купувачи за по 60 долари.

Bleeping Computer известува дека API-то што ја предизвика ранливоста е закрпено во јануари 2022 година, но потврдено е дека се користи од повеќе напаѓачи, со што повеќе од 400 милиони корисници се изложени на ризик од измама и напади на фишинг.

Од друга страна, WhatsApp неодамна се најде под притисок поради протекување на лични податоци на повеќе од 500 милиони корисници, иако сега се верува дека тоа е повторна употреба на постар истекување на податоци од Facebook во 2019 година.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега