Root NationНовиниИТ вестиХакери од Руската Федерација се обиделе да извршат DDoS напад врз американското Министерство за финансии

Хакери од Руската Федерација се обиделе да извршат DDoS напад врз американското Министерство за финансии

-

Американското Министерство за финансии неодамна беше цел на дистрибуиран DDoS напад од Killnet, познат проруски актер за закани. Ројтерс тврди дека Killnet го таргетирал Министерството за финансии некаде помеѓу нападите на повеќе од десетина веб-страници во сопственост на американските аеродроми и банкарскиот гигант JPMorgan Chase на почетокот на октомври 2022 година.

Сепак, DDoS нападите не успеаја да ги нарушат аеродромите, не успеаја да го нарушат JPMorgan Chase и слично не успеаја да го нарушат Министерството за финансии, што е потврдено. Всушност, Воли Адејемо, советник за сајбер-безбедност на потсекретарот за финансии, го опиша нападот како „напад на прилично ниско ниво DDoS, насочен кон критичните инфраструктурни јазли на Министерството за финансии“. Но, Министерството за финансии се уште не го коментираше инцидентот.

Хакери од Руската Федерација се обиделе да извршат DDoS напад врз американското Министерство за финансии

Очигледно е дека Килнет следи цели лоцирани во САД поради поддршката на Украина во конфликтот со Русија. Групата се чини дека е многу патриотска затоа што, покрај САД, Килнет напаѓаше и компании во Романија, Италија, Норвешка и Литванија - сите земји кои застанаа на страната на Украина по руската инвазија.

Претходно овој месец, групата собори голем број веб-страници кои припаѓаат на различни аеродроми низ САД користејќи специјален софтвер и неодамна објави листа на засегнати домени на својот канал на Telegram.

Иако нападот не ги попречи летовите, тој влијаеше на другите авиокомпании. Веб-страниците на меѓународниот аеродром Хартсфилд-Џексон Атланта (ATL) и меѓународниот аеродром во Лос Анџелес (LAX) беа уништени за време на нападот. Нападите го погодија и меѓународниот аеродром Денвер (ДИА), Меѓународниот аеродром во Чикаго О'Харе (ОРД), Меѓународниот аеродром Орландо (МЦО), Меѓународниот аеродром Феникс Скај Харбор (PHX) и неколку други во Кентаки, Мисисипи и Хаваи.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега