Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиHewlett Packard и Upwork одлучија целосно да ја напуштат Русија и Белорусија

Hewlett Packard и Upwork одлучија целосно да ја напуштат Русија и Белорусија

-

Компанијата Hewlett Packard Enterprise (HPE), специјализирана за производство на сервери, суперкомпјутери, системи за складирање податоци и друга опрема за серверски системи, ја објави својата намера целосно да го затвори својот бизнис во Русија и Белорусија. Соодветната порака е објавена на веб-страницата на компанијата. „По суспензијата на испораките и продажбата во Русија и Белорусија на крајот на февруари, HPE внимателно ја следи ситуацијата. За нас е понепрактично да продолжиме со нашите активности во Русија и Белорусија и почнуваме систематски да го прекинуваме бизнисот во овие земји. Посветени сме на транспарентност во нашите комуникации со членовите на нашиот тим, клиентите и партнерите кои ќе бидат погодени додека го прекинуваме бизнисот во овие две земји“, се вели во соопштението на HPE.

Ќе потсетиме дека во март годинава HPE објави прекин на продажбата на своите производи на територијата на Русија. Така, еден од светските лидери во снабдувањето со компјутери и сервери ги поддржа западните санкции воведени од многу земји и поддржани од компании по почетокот на војната во Украина на крајот на февруари.

HP

Во другите вести, најголемата хонорарна берза Upwork ги блокираше сметките на корисници од Русија и Белорусија. Ако хонорарецот се пресели во друга земја, пристапот до платформата ќе биде вратен.

Корисниците на хонорарната берза Upwork од Русија и Белорусија добија писма во кои компанијата ги информираше за забраната на нивните сметки. Корисниците се пожалија на тоа Twitter. Upwork ги замрзна сметките на корисниците кои се физички лоцирани во Русија и Белорусија. Доколку хонорарецот го смени местото на живеење, пристапот до платформата ќе биде вратен. Писмото дава и линк до упатствата за враќање на сметката на работа по преместувањето.

Upwork објави прекин на работата во Русија и Белорусија на 7 март. Можноста за креирање сметки од овие земји е отстранета. Сите стари профили на Руси и Белоруси исчезнаа од потрагата. Компанијата предупреди дека сите активни договори мора да бидат завршени до 1 мај 2022 година.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelohpe

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега