Root NationНовиниИТ вестиHisense го претстави својот најдобар 4K проектор со фреквенција од 240 Hz за 1051 долари

Hisense го претстави својот најдобар 4K проектор со фреквенција од 240 Hz за 1051 долари

-

Хисенс, кинеска мултинационална електронска корпорација, го претстави својот најнов производот компании - Hisense Vidda C1. Vidda C1 се смета за револуционерен производ во категоријата проектори за екрани, бидејќи Hisense денес објави дека Vidda C1 е првиот светски проектор со повеќе бои со 4K екрани.

Да почнеме со центарот на вниманието. Hisense Vidda C1 може да прикажува визуелни медиумски датотеки на екранот со прозрачен флукс до 1350 ANSI лумени со покриеност на опсег на бои што достигнува 202% во просторот на бои BT.709. Вредностите на прецизноста на бојата се релативно шокантни: Δ E≈0,9, како и 10-битна длабочина на боја.

Hisense Vidda C1

Проекторот на екранот може да поддржува брзина на освежување до 240 Hz, да користи технологија за подобрување на брзината на освежување на движењето MEMC, да ги декодира визуелните медиуми HDR 10+, па дури и да ги прикажува соодветно.

Што се однесува до силиконот под хаубата, Hisense Vidda C1 се напојува со MediaTek MT9669 чип со 4GB RAM + 64GB флеш меморија. Во комбинација со вградените CMOS и ToF сензори, проекторот на екранот може да собира податоци од вашата околина, а потоа да користи вештачка интелигенција за автоматско калибрирање на излезот на екранот за најдобра мултимедијална репродукција. На пример, проекторот на екранот може автоматски да го калибрира фокусот, порамнувањето на навалување, големината на екранот, па дури и ориентацијата врз основа на околината.

Маркетиншките материјали на Hisense наведуваат дека препорачаната големина на проекција на Vidda C1 е 80-150 инчи. Затоа, покрај гледањето филмови на големиот екран, проекторот може да стане и одличен придружник за играње игри на него. Со номинална латентност од само 12 ms и поддршка за брзина на освежување до 240 Hz, играњето на екран од 150 инчи никогаш не било толку преносливо.

Hisense Vidda C1

И конечно, звучници. Проекторот на екранот Hisense Vidda C1 е опремен со двојни стерео звучници со два звучници од 10W вградени во надворешноста. Звучниците поддржуваат Dolby Atmos и dts Hi-Res звук за оние кои претпочитаат побогат и поизвонреден звук.

Проекторот на екранот Hisense Vidda C1 официјално ќе започне да се продава од 15-ти јуни и ќе биде достапен за претходна нарачка само за 1051 долари.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега