Root NationНовиниИТ вестиHuawei ја претстави предводничката серија на паметни телефони P60

Huawei ја претстави предводничката серија на паметни телефони P60

-

Huawei конечно ја претстави долгоочекуваната серија на предводници P60, која се состои од три модели - основниот Huawei P60, верзија на P60 Pro и уред со малку авангарден дизајн, P60 Art.

Сите три телефони имаат 6,67-инчен LTPO OLED екран со резолуција од FHD+ 1220×2700 пиксели и брзина на освежување од 1-120 Hz, заштитен со Kunlun стакло и вграден скенер за отпечатоци. Исто така, сите уреди се опремени со чипсет Snapdragon 8+ 4G, кој е верзија на минатогодишната платформа Snapdragon 8+ Gen 1 за LTE.

Huawei P60

Она што веднаш паѓа во очи се камерите кои се 100% јачина на серијата. Сите три телефони ја делат истата примарна камера од 48 мегапиксели со сензор RYYB и оптичка стабилизација на сликата. Сензорот има променлива решетка f/1.4-f/4.0 со автоматско префрлување. Овој пристап треба да обезбеди оптимална количина на светлина во зависност од условите за фотографирање. Исто така, главната камера поддржува снимање видео со резолуција до 4K.

Huawei P60 и P60 Pro

Што се однесува до сензорот со ултра широк агол, тука веќе има мали разлики. P60 и P60 Pro го делат истиот сензор од 13 мегапиксели со решетка f/2.2, додека P60 Art добива сензор од 40 мегапиксели со иста решетка. Третата камера е телефото леќа. Huawei P60 има сензор од 12 мегапиксели со отвор f/3.4, OIS и еквивалентна леќа од 125 mm. И моделите P60 Pro и P60 Art добија телефото модули од 48 мегапиксели со OIS и леќа еквивалентна на 90 mm, способни за 3,5x оптички и 100x дигитален зум.

Huawei P60

Вреди да се додаде дека телефото објективот на P60 Pro и P60 Art има отвор од f/2.1, а тоа би требало да обезбеди поквалитетни ноќни снимки од конкуренцијата. Huawei тврди дека неговиот нов телефото објектив од 48 мегапиксели може да фати најмногу светлина во индустријата. Прилично смело, а? Плус, серијата P60 е опремена со технологија Huawei XD Fusion Pro, кој ќе ги репродуцира текстурите на предметите што е можно поблиску до тоа како тие се перцепирани од човечкото око.

Huawei P60

Друга карактеристика на серијата P60 е можноста за испраќање и примање сателитски пораки Beido во отсуство на терестријален сигнал, но оваа функција ќе биде ограничена само на Кина.

Huawei P60 и P60 Pro имаат батерии од 4815 mAh под хаубата со жично полнење од 66 W во основниот модел и 88 W во верзијата Pro. И двата паметни телефони поддржуваат безжично полнење од 50 W. P60 Art има малку поголем капацитет од 5100 mAh, а моќната ќелија е силикон-јаглерод. Обезбедува поголем енергетски капацитет во споредба со литиум-јонските аналози.

Huawei P60 чл

Сите три телефони доаѓаат со Harmony OS 3.1 и се со оцена IP68. Huawei P60 и P60 Pro се достапни во Feather Purple, Feather Black, Emerald и ограничено издание на рококо бело. P60 Art е достапен во Blue Sea и Quicksand Gold.

Цената на основниот модел започнува од 657 долари за верзијата од 128 гигабајти и оди до 877 долари за моделот од 512 гигабајти. P60 Pro ќе започне од 1023 долари за верзијата со 256 GB и 1170 долари за конфигурацијата од 512 GB. P60 Art е достапен во две верзии – модел од 512 GB за 1316 долари и модел од 1 ТБ за 1610 долари. Продажбата на P60 и P60 Pro во Кина ќе започне на 30 март, а Huawei P60 Art ќе биде достапен од 7 април. Информациите за влез на светските пазари ќе се појават подоцна.

Исто така за време на настанот Huawei официјално го претстави својот нов смартфон на преклопување Mate X3. Тежи само 239 g, а производителот ја намалил тежината, иако уредот има поголеми дисплеи, батерија и камера со перископски зум. Кога ќе се расклопи, дебелината на Mate X3 е само 5,3 mm. Смартфонот има два дисплеа со брзина на освежување од 120 Hz. Надворешниот екран има дијагонала од 6,4 инчи, резолуција од 2504×1080 и сооднос од 20,9:9. Внатре е 7,85-инчен панел со резолуција од 2496x2224 и речиси квадратен сооднос од 8:7,1.

Huawei Мате X3

Се одликува со тројна задна камера и две селфи камери од 8 MP - по една на секој екран и работи Harmony OS 3.1. Под хаубата се наоѓа чипсет Snapdragon 8+ Gen 1, 12 GB RAM и батерија од 4800 mAh со поддршка за жично полнење од 66 W и безжично полнење од 50 W. Овој уред најверојатно ќе биде ограничен на домашниот пазар.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
igor
igor
пред 2 месеци

Цената на основниот модел започнува од 657 долари за верзијата од 128 гигабајти и се зголемува до 87 долари по Модел од 512 гигабајти.

недостасува некој број

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега