Root NationНовиниИТ вестиHuawei успешно го надминува американското ембарго

Huawei успешно го надминува американското ембарго

-

Пред воведувањето на забраната од САД, компанијата Huawei беше подготвен да стане најголемиот бренд за мобилни телефони во светот. Всушност, дури и по забраната, компанијата сепак го зазеде првото место, но не за долго. Сега има извештаи дека Huawei ја заобиколи забраната. Вчера компанијата Huawei ги објави своите најнови проценки за продажба за изминатите неколку месеци. Според сопствените изјави, компанијата претпоставува дека продажбата ќе биде на ниво од минатата година. Во исто време, шефот на концернот извести дека падот на продажбата, кој траеше откако стапија на сила американските санкции, успешно е запрен.

Американското ембарго сега стана „нова нормала“ за Huawei, затоа го среќаваат во секојдневниот живот и се снаоѓаат „како и обично“. Извршниот директор на компанијата, Ерик Ксу, даде позитивна нота во писмото до вработените кое исто така беше достапно за медиумите.

Huawei

Сепак, Ксу не кажа ништо за заработката на Huawei. Така, не е јасно дали таа ќе оствари профит или ќе има загуба. Ова најверојатно ќе биде јасно само за неколку месеци, бидејќи Huawei нема да ги објави своите деловни податоци за целата 2022 година до пролетта 2023 година. Huawei доживеа огромен пад на продажбата откако стапија на сила американските санкции. Санкциите им забрануваат на американските фирми да снабдуваат кинеска компанија со производи кои се развиени или произведени со американска технологија. Се разбира, продажбата повеќе не е на нивото на кое беше пред почетокот на американското ембарго.

Huawei Нова 9 СЕ
Huawei Нова 9 СЕ

Меѓутоа, во ова време Huawei постојано ги менуваше насоките на својата активност. Компанијата има нови партнери и, меѓу другото, расте и монетизацијата на нејзиното патентно портфолио. Пример за ова е дека Huawei повеќе не може да продава мобилни телефони со 5G под свој бренд. Но, компанијата сега делува како давател на лиценца на развојот на хардверот, како што неодамна беше докажано со примерот на поранешниот француски бренд Wiko. Wiko 5G, ребрендиран мобилен телефон Huawei Нова 9 СЕ, поддржува 5G и е достапен во Кина.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Андреј
Андреј
пред 5 месеци

Дали сте среќни поради тоа, САД се наш стратешки сојузник, но кој е вашиот?

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега