Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиИндија успешно лансираше 9 сателити на сопствена ракета

Индија успешно лансираше 9 сателити на сопствена ракета

-

Индија инвестира многу во развојот на технологијата. Но, земјата нема можност да се натпреварува со толку големи играчи како Кина и САД, иако остварува одредени цели. Неодамна, Индиската организација за вселенско истражување (ISRO) објави дека Индија успешно лансирала 9 сателити користејќи сопствена носач. Polar Сателитско лансирање возило (PSLV-C54). Овие сателити беа лансирани на пладне на 26 ноември. Меѓу сателитите кои влегле во вселената, 1 сателит за набљудување на Земјата и 8 нанометарски сателити.

PSLV-C54

Според извештаите на индиските медиуми, овој пат успешно лансиран сателитот за набљудување на Земјата е трет во низата сателити на Индискиот океан. Тоа ќе и помогне на Индија да ја подобри контролата врз состојбата на нејзините океани.

Според ISRO, лансирањето на овие сателити е дел од мисијата PSLV-C54/EOS-06. Лансирањето се случи во 11:56 часот по локално време од вселенскиот центар Сатиш Даван (SDSC) во Шрихарикот. Овој вселенски центар се наоѓа на брегот на Бенгалскиот залив во државата Андра Прадеш во јужна Индија.

PSLV-C54

Според С. Сомнат, шеф на индиската организација за вселенско истражување, ракетата ги ставила сите девет сателити во орбитата. 17 минути по полетувањето, сателитот за набљудување на Земјата беше успешно одвоен од ракетата. После тоа, тој беше лансиран во орбитата одредена за него. Уште два часа подоцна, ракетата ја прилагодила висината и ги ослободила останатите осум сателити. Сите сателити влегоа во наведените орбити.

PSLV-C54

Ова е веќе 56-ти лет на ракетата PSLV оваа година. Се известува дека ова ќе биде последната мисија на Индиската вселенска агенција оваа година. Исто така, објавено е дека товарот EOS-06 се состои од 1117 кг уреди. Вклучува бутански Nano Satellite-2 (INS-2B) и технолошки стартап со седиште во Бенгалуру, хиперспектрален сателит Anand на Pixxel. Тука спаѓаат и сателитите Thybolt-1 и Thybolt-2 на Dhruva Space и четири сателити на Соединетите Држави.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега