Root NationНовиниИТ вестиInstagram ќе овозможи пренос во живо од компјутер

Instagram ќе овозможи пренос во живо од компјутер

-

Тим за развој Instagram официјално објави нова алатка која ќе им даде можност на авторите на содржината да емитуваат во живо од нивниот компјутер. Алатката се нарекува Instagram Продуцент во живо и ви овозможува да спроведувате преноси во живо користејќи програми како Streamlabs или OBS.

Досега авторите можеа да се кандидираат Instagram Живејте само од своето паметни телефони. Меѓутоа, со Instagram Продуцент во живо се пренесува Instagram ќе работи исто како и другите платформи за пренос во живо како што се Twitch и YouTube. Новата функционалност ќе им овозможи на креаторите да користат дополнителни камери и надворешни микрофони за нивниот пренос во живо, па дури и да им овозможи да додадат своја графика, наслови, приспособливи филтри и повеќе во преносот.

Instagram

Во блог пост, тимот Instagram ги опиша препорачаните барања за аудио и видео формат за пренос на платформата користејќи ја новата алатка Live Producer. Компанијата исто така обезбеди чекор-по-чекор инструкции за поставување на вашиот прв пренос во живо. Барања:

Формат на видео:

  • 9×16 сооднос (се препорачува, но не е потребен)
  • 720p со 30 fps (забелешка: се препорачуваат 30 fps, но Live Producer може да поддржува и 60 fps ако сакате. Кога користите 60 fps, екранот за преглед на Live Producer сè уште ќе прикажува 30 fps)
  • резолуција: 720×1280
  • опсег на видео бит: 2250-6000 Kbit/s
  • алтернативи (поддржани, но не се препорачуваат): 480p со 30fps, 360p.

Аудио формат (поставките подолу се стандардните поставки за повеќето платформи за стриминг, вклучувајќи го и OBS):

  • Фреквенција на земање примероци: 44,1 kHz
  • канал шема: Стерео
  • брзина на битови: до 256 Kbit/s

Да се ​​користи Instagram Продуцент во живо, кликнете на копчето Додај објава на Instagram.com и изберете „Во живо“ од паѓачкото мени. На екранот Start Broadcast, внесете име за вашето емитување, изберете ја вашата публика и кликнете Next. На следната страница, ќе ги видите вашата единствена URL адреса и клучот за пренос. Внесете го копчето за пренос во апликацијата за стриминг по ваш избор и подготвени сте да одите.

Instagram

Нова алатка Instagram Live Producer дојде само неколку недели подоцна Instagram воведе нови функции за да се потврди возраста на своите корисници.

Instagram
Instagram
Развивач: Instagram
цена: слободен
‎Instagram
‎Instagram
Развивач: Instagram, Inc
цена: слободен+

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Претплатете се на нашите страници во Twitter тоа Facebook.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега