Root NationНовиниИТ вестиИнтел претстави чудовишта процесори од 12-та генерација

Интел претстави чудовишта процесори од 12-та генерација

-

Денеска во вечерните часови Интел Vision ја претстави новата 12-та генерација Alder Lake-HX процесори, чипови за гејмерски лаптопи и работни станици. Овие процесори доаѓаат во пакет BGA што е со иста големина како и десктоп LGA на Intel (45x37,5mm), освен висината (2 наспроти 4,4mm). Чиповите се разликуваат од процесорите од серијата H со отклучување, како и повеќе јадра, повисоки нивоа на моќност и ажурирани ленти за PCIe.

Интел

Овие чипови поддржуваат до 128 GB LPDDR5 меморија (до 4800 MHz/5200 MHz) со XMP 3.0 и код за корекција на грешки, два дискретни Thunderbolt 4 контролери и новата функција Dynamic Memory Boost за оверклокување на меморијата. Тие се дизајнирани за задачи на професионално ниво како што е AutoCAD, каде што Core i9-12900HX го надмина Core i9-12900HK за 12%. Уште повеќе, тој водеше во тестовите на Autodesk Revit (28) и Autodesk Inventor (21%). Индикаторите се обезбедени од Интел.

Сепак, оваа продуктивност има своја цена. Секој од овие чипови има основна TDP од 55 W со оверклокување до 157 W. Ако чипсот Интел U-серијата се електрични автомобили, а серијата P се хибриди, така што овие HX процесори се мускулни автомобили што трошат гас. Со оглед на сличните карактеристики на изведбата, на лаптопите со HX процесори ќе им требаат сериозни инсталации за ладење, што веројатно ќе предизвика зголемување на дебелината на куќиштето.

Алдер Лејк-HX

Веќе се појавија оние што сакаат да ги користат новите процесори - со нивна помош ASUS ќе го ажурира ROG Strix Scar 17 SE, моќен лаптоп за игри и деловниот лаптоп ExpertBook B6. Lenovo ќе го стави HX во својот Legion 7i, а Dell во двата Precision модели (7670/7770). Два гејмерски лаптопи MSI (GT77 Titan и GE77/67 Raider), Gigabyte Aorus 17X/15X и HP Omen 17 се исто така подготвени да ја користат дополнителната моќност.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега