Root NationНовиниИТ вестиИсториска британска ракета е подготвена за лансирање

Историска британска ракета е подготвена за лансирање

-

Во понеделникот беа направени последните подготовки за првото лансирање на ракета од територијата на Велика Британија, со што ќе стане членка на „ексклузивниот“ клуб од девет земји способни да лансираат уреди во земјината орбита.

Конвертираниот Боинг 747 кој носи ракета од 21 метар со девет сателити ќе полета од космодромот во Корнвол, југозападна Англија, во 22:16 часот по Гринич (вторник во 00:16 часот по Киев). Ракетата ќе се одвои од авионот на височина од приближно 11 метри над Атлантскиот Океан јужно од Ирска и последователно ќе ги фрли сателитите.

Историска британска ракета е подготвена за лансирање

Авионот потоа ќе се врати во Cornwall Spaceport, конзорциум на Virgin Orbit и Вселенската агенција на Обединетото Кралство, на аеродромот Newquay во Корнвол. Ова лансирање ќе биде прво од британско тло. Претходно, сателитите од британско производство мораа да бидат лансирани во орбитата преку странски космодроми.

„Приклучувањето во овој навистина ексклузивен клуб на земји за лансирање сателити е многу важно бидејќи ни дава сопствен пристап до вселената... што никогаш претходно не сме го имале овде во ОК“, рече шефицата на вселенскиот пристаниште Корнвол Мелиса Торп во интервјуто во понеделникот. на телевизиската компанија Би-Би-Си. Се очекува повеќе од 2 луѓе да го гледаат лансирањето, наречено Start Me Up по песната на Ролинг Стоунс. „Се состои од две фази... два возбудливи моменти: подигнување и распоредување на ракетата“, додаде Торп.

Сателитите извршуваат различни цивилни и одбранбени функции, од следење на морето, кое ќе им помогне на земјите да откријат шверцери кои превезуваат мигранти, до набљудување на времето во вселената. Иако лансирањето беше закажано за вечерва, поради неповолните временски услови може да биде одложено или преместено на резервен датум подоцна во јануари.

Историска британска ракета е подготвена за лансирање

Бројот на вселенски бази во Европа се зголеми во последниве години поради комерцијализацијата на вселената. Долго време, сателитите се користеа главно за институционални мисии од националните вселенски агенции, но повеќето европски проекти за изградба на вселенски пристаништа сега се иницијативи од приватниот сектор.

Пазарот експлодираше со појавата на мали стартапи, модерни технологии кои ги прават ракетите и сателитите помали и рапидно растечкиот број на апликации за сателити. Околу 2022 мали сателити - оние со тежина помала од 2031 килограми - се очекува да бидат лансирани помеѓу 18 и 500 година, што е повеќе од 500 во претходната деценија.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега