Root NationНовиниИТ вестиИзвршен директор на Google „сочувствува со сопствениците на iPhone“ кои не можат да користат RCS

Извршен директор на Google „сочувствува со сопствениците на iPhone“ кои не можат да користат RCS

-

Помина некое време Google обидувајќи се да убеди Apple усвои стандард RCS е модерен индустриски стандард за пораки со функционалност за разговор за замена на СМС и ММС. Ви овозможува да ги користите најновите методи за испраќање пораки, испраќање медиумски датотеки, сметки за читање, индикатори за пишување, а во исто време е побезбеден од старите стандарди.

До сега Apple решена да остане во нејзината градина со ѕидови со iMessage. Вишиот потпретседател за платформи и екосистеми на Google неодамна зборуваше за RCS, неговиот развој и iMessage.

GoogleВо говорот, Хироши Локхајмер навлезе во темата RCS. За време на повикот, Локхајмер се присети на приказната, објаснувајќи како GSMA и пристапи на компанијата за поддршка на RCS. Таа помош беше клучна бидејќи операторите како Verizon и AT&T имаа свои планови да го имплементираат стандардот. Тој исто така зборуваше за тоа како компанијата сфатила дека може да го забрза усвојувањето на RCS со тоа што ќе им дозволи на корисниците „да го добијат тоа искуство со преземање на апликацијата наместо да чекаат да се случи нешто што тие не можат да го контролираат“.

GoogleВо однос на моменталната состојба на RCS, Локхајмер истакна дека бројот на луѓе кои ја користат услугата RCS е значително зголемен од минатата година. Според податоците, заклучно со Google I / O 2022 оваа бројка беше 500 милиони. Локхајмер, исто така, рече дека компанијата не се обидува да ги замени другите апликации за пораки, тој само сака нешто подобро стандардно од застарениот СМС систем.

Се чини дека дискусијата заврши со тоа што Локхајмер го даде своето мислење за корисниците на iPhone заглавени во средината:

Пошто спомна Apple, само ќе напоменам дека зборуваат за тоа колку приватноста е човеково право и колку им е важна. Јас сум како, „Гледај, ова е технологијата што е достапна сега…“ Сега само ми е жал за корисниците на iPhone кои ќе ги користат деградираните функции, би било одлично да се префрлат на RCS. Знаете, корисниците на Андроид се добро, си праќаат пораки меѓусебно со целосна безбедност и сето тоа, но сега е малку чудно затоа што кога праќаат пораки од iPhone, ќе мораме да се справиме со компромитирано ниво на безбедност.

На крајот, Apple секогаш може да го промени своето мислење за RCS. Но, се чини дека тоа нема да се случи наскоро, и покрај зголемениот притисок од технолошките ентузијасти и другите во индустријата.

Прочитајте исто така: 

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Сергиј
Сергиј
пред 2 месеци

Шняга якась. Я думаю яблучники не дуже переймаються за це. І що стосується користувачів андроід; чи усі розуміють що це за “функції чату” в додатку для СМС? Вам не здається, що м’яко кажучи хуйовий маркетинг. Чому не написати щось типу: “чи бажаєте ви увімкнути обмін повідомленнями через RCS протокол?”. Людина хоча б погуглить і роз береться, що це і чи треба воно їй. А так викликає питання, що це за функції чату в СМС повідомленнях (масло масляне) і не бажання активувати це

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 2 месеци
Одговори  Сергиј

Исто така мислам дека сите одамна се префрлија на муабети на повеќе платформи, никому не му требаат тие СМС. Операторите испраќаат само рекламирање. Од пакетот 200 пораки месечно обично имам 200 неискористени :) Повремено можам да праќам 1 СМС месечно.

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега