Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиКина и САД планираат да создадат нуклеарни бази на Месечината

Кина и САД планираат да создадат нуклеарни бази на Месечината

-

Познат е фактот дека Кина и САД се конкуренти во многу области. И, се чини, нивната конкуренција стигна дури и до Месечината. Азиската земја планира да ја изгради својата прва база на Месечината до 2028 година, додека САД планираат да слетаат луѓе на површината на Месечината до 2025 година. А веројатно сè уште не го гледале филмот „Iron Sky“.

кинески Масовните медиуми јавуваат дека лунарната база најверојатно ќе има нуклеарна „вокација“. Неговата основна конфигурација ќе се состои од лендер, бункер, орбитер и лунарен ровер, а на неговата изградба ќе работат експерти од мисиите Chang'e 6, 7 и 8.

Месечината

„Моментално развиваме нов систем кој користи нуклеарна енергија за да ги задоволи долгорочните енергетски потреби со висока моќност на лунарната станица“, рече Ву Веиран, главен дизајнер на кинеската програма за истражување на Месечината. - Се надеваме дека нашите астронаути ќе можат да одат на Месечината за 10 години“.

Ова не е прва година кога Кина ја предизвикува Америка во истражувањето на вселената. Неодамна напишавме дека земјата завршено главниот дел од изградбата на кинеската вселенска станица Tiangong, што во превод значи „Небеска палата“. На почетокот на ноември, третиот и последен М модул пристигна на пристаништето за приклучување на главниот модул Tianheengтиан Исто така, Кина беше првата што слета лунарен ровер на далечната страна на Месечината во 2019 година.

Tiangong

Веројатно, базата ќе биде изградена во јужниот поларен регион месеци. Со текот на времето, таа ќе стане меѓународна истражувачка станица, а астронаутите од Кина, Русија и други потенцијални партнерски земји ќе можат да работат тука од време на време, иако базата ќе биде напуштена поголемиот дел од времето.

Најавата на Кина доаѓа само неколку недели откако Националниот совет за наука и технологија на Белата куќа ја објави својата развојна стратегија. Некои од плановите се однесуваат на развојот на Месечината, вклучително и идејата за создавање постојана банда во близина на Јужниот пол. Во јуни НАСА а Министерството за енергетика избра три компании, меѓу кои Локхид Мартин, да се развие концептот на посебен систем кој ќе обезбеди користење на нуклеарна енергија на Месечината.

Артемида I

И во 2020 година, осум земји го потпишаа Договорот за мисијата предводена од САД Артемида (Yuri Svitlyk, инаку, направи кул текст за оваа мисија, а можете да го најдете точно тука). Потписниците на документот се согласуваат интеракција, мирни истражувања, неконфликтни активности итн. за да се избегнат проблеми во вселената. Во моментов, повеќе од 20 земји се согласија со овие принципи, но Русија и Кина, како што се очекуваше, не се вклучени во оваа листа.

Ќе потсетам дека неодамна пишувавме дека мисијата на НАСА Артемис инсталирала нова рекорд, достигнувајќи го најдалечното растојание од Земјата постигнато со вселенско летало со екипаж, соборувајќи го претходниот рекорд поставен од А.polннд-13 15 април 1970 г. Вселенското летало Орион без екипаж достигна оддалеченост од 432,200 километри од Земјата, испраќајќи слики кои ги вклучуваат вселенското летало, Земјата и Месечината во една рамка.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега