Root NationНовиниИТ вестиКонтролерот DualSense Edge за PS5 сега работи со уреди Apple

Контролерот DualSense Edge за PS5 сега работи со уреди Apple

-

Ако сакате да играте видео игри и имате неколку уреди во исто време Apple, оваа вест може да ве задоволи. На крајот на краиштата, Sony започнува соработка со Apple, за да се обезбеди компатибилност на играта помеѓу нивните уреди. Ова не значи дека во моментов можете да извршувате целосни игри PS5 на вашиот уред на Apple, но теоретски тоа би можело да стане возможно во иднина, бидејќи технологијата продолжува да се развива. И засега, корисниците ќе можат да играат игри на сите нивни уреди Apple, користејќи контролер PS5 DualSense Edge на Sony.

Sony DualSense Edge

Apple официјално овозможена поддршка за новиот Еџ со двојна смисла на сите ваши уреди. Ова значи дека сега вашиот уред Apple може да послужи како мала конзола сама додека уживате во вашите игри.

Sony објави нов врвен DualSense Edge контролер во јануари оваа година и има некои забележителни подобрувања. И така требаше да биде, ако се земе предвид прилично високата цена на уредот. На пример, сопствениците на контролерот DualSense Edge за PS5 имаат пристап до функции како што се прилагодливо патување со активирањето, подобрени повратни информации, зголемена чувствителност на џојстикот и многу повеќе.

Од лансирањето на контролерот DualSense Edge, многу корисници Apple побара од производителот да овозможи Bluetooth поддршка за контролорот. Па, конечно нивните барања се слушнаа и сега сите корисници Apple ќе можат да играат игри безжично без да мора да ги подигнуваат своите уреди.

Sony DualSense Edge

Додавањето поддршка за безжичниот контролер DualSense Edge на Sony значи дека сега е најдобро време да се обидете со PS Remote Play на уреди Apple. Далечинското играње значително се подобри во последниве години. Тие ви дозволуваат да ја користите моќноста и можностите на оригиналната конзола на кој било уред. Сè додека имате брза и стабилна интернет конекција, можете да уживате во играње во реално време исто како да имате локална конзола.

Sony DualSense Edge сега поддржува такви уреди Apple, како iPhone, iMac, iPad, итн. Може целосно да го контролира вашиот уред Apple, што исто така значи дека можете да играте други игри како што се игрите на Xbox или кои било други.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Алекс
Алекс
пред 1 месец

Контролор за сите пари на светот :(

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега