Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиLenovo го објави објавувањето на новите лаптопи Legion и Legion Slim

Lenovo го објави објавувањето на новите лаптопи Legion и Legion Slim

-

Леново ја претстави новата генерација на стилски и моќни лаптопи за игри Legion и Legion Slim.

Lenovo Legion 7i и 7

Најмоќните 16-инчни гејмерски лаптопи во светот, Lenovo Legion 7i и 7 се конструирани од алуминиум и магнезиум од воздушната класа во едноделно тело и имаат метална рамка обработена со помош на компјутерска нумеричка контрола (CNC). Тастатурата Lenovo Legion TrueStrike има заоблени копчиња со подлабок удар од претходната генерација. Новата технологија WASD Force Sensor со дополнителни променливи копчиња им овозможува на играчите да го забрзаат карактерот на играта во зависност од силата на притискање на копчињата.

Леново легија 7и

Новите Lenovo Legion 7i и 7 станаа визуелно потенки од претходната генерација - нивната дебелина е само 19 mm и тежина 2,5 kg, капацитетот на батеријата е 99,99 Wh - најголемата батерија во светот во 16-инчен лаптоп за игри - и брзо USB полнење Тип-C до 135 Wh.

Lenovo Legion 7i и 7 се првите гејмерски лаптопи во светот со 16-инчен WQXGA дисплеј, сооднос 16:10, максимална осветленост до 1250 nits, целосна покриеност на просторот на бои DCI-P3, проширен динамички опсег и безбедносен сертификат TÜV за очи Новите лаптопи Lenovo Legion 7i и Legion 7 се опремени и со софтверот Tobii Horizon, кој гарантира извонредно искуство за гејмерите, и Tobii Aware, кој користи интелигентна сензорска технологија за подобрување на безбедноста и приватноста на сопствениците.

Леново легија 7и

Lenovo Legion 7i и 7 се опремени со процесори од 12-та генерација Intel Core HX серија или AMD Ryzen 9 6900HX, NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti графички процесор (до 175 W вкупна графичка моќ — TGP) или AMD Radeon XMT, оперативен 6850 мемориска DDR5 меморија и складирање на PCIe9 SSD од четвртата генерација по избор на корисникот. Сите компоненти се подесени за максимални перформанси со технологијата Lenovo Legion AI Engине 2.0.

Lenovo Legion Slim 7i и 7

Новите Lenovo Legion Slim 7i и 7, најтенките и најлесните 16-инчни гејмерски лаптопи на Lenovo Legion, се дизајнирани за моќно играње игри и создавање содржина во елегантен, минималистички дизајн. Уредите се достапни во темно сива (Storm Grey) и светло сива (Onyx Grey) бои. Тетратките се лесни и тенки - 2 kg и 16 mm - благодарение на металното куќиште од алуминиум и магнезиум што се користат во воздушната индустрија.

Леново Легија Слим 7и

Новата серија на преносни компјутери Lenovo Legion Slim 7 ја доби најновата 12-та генерација на Intel Core H серија или AMD Ryzen 9 6900HX процесори. Уредите имаат подобрен заден I/O панел со HDMI 2.1 и батерија со поголем капацитет (99,99Wh) и USB Type-C брзо полнење до 135Wh.

Леново Легија Слим 7и

Ажурираниот Lenovo Legion Slim 7 е достапен во три опции на панели со подобрена променлива стапка на освежување до 240 Hz (стандардни 165 Hz) и дополнителна технологија Mini-LED11.

Тетратките се опремени и со графички процесор NVIDIA GeForce RTX 3070 (до 100 W со забрзан TGP) или мобилна графика AMD Radeon RX 6800S со DDR5 меморија и складирање на SSD PCIe од 4-та генерација.

Сите компјутери Lenovo Legion доаѓаат со вградена апликација дизајнирана да го олесни играњето. Lenovo Legion Arena е платформа за игри што ги обединува сите компјутерски игри на корисникот во еден централизиран центар, поврзувајќи ги со популарни платформи и онлајн продавници за единствен пристап и беспрекорно и ефикасно искуство со игри.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега