Root NationНовиниИТ вестиLenovo потврдува дека ја прекинала линијата на гејмерски телефони Legion

Lenovo потврдува дека ја прекинала линијата на гејмерски телефони Legion

-

Гласините се вртеа околу компанијата и нејзиниот бизнис со игри Legion во последно време. Гласините велат дека линијата на гејмерски телефони Lenovo Легијата беше затворена. Сега ја знаеме вистината за тоа што се случува.

Lenovo

Минатата недела, некој за кој се верува дека е вработен во компанијата објави коментар за телефонскиот бизнис на Легија на социјалните мрежи. Според корисникот, компанијата одлучила целосно да го затвори својот бизнис со гејмерски телефони.

Претставник на компанијата подоцна потврди дека компанијата навистина ги прекинала телефоните Legion.

"Lenovo го прекинува производството на гејмерски телефони базирани на Legion Android како дел од пошироката деловна трансформација и консолидација на своето портфолио за игри. Како лидер во производството на уреди и решенија за игри, компанијата е посветена на развивање на категоријата за игри во различни форми, како и фокусирање на тоа каде може да донесе најголема корист за глобалната гејмерска заедница. - изјави претставникот на компанијата.

Со тоа што компанијата ја затвори својата линија на телефони за игри, иднината не изгледа премногу светла за индустријата за гејмерски телефони. Xiaomi исто така неодамна се бореше со својата линија Black Shark, отпуштајќи стотици работници во својата фабрика.

Lenovo

Но, не е сè толку безнадежно, некои брендови сè уште се држат. Пример, ASUS сè уште ја гради својата серија Рог телефон. Компанијата ќе го објави ROG Phone 7 на 13 април.

Прочитајте исто така: 

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега