Root NationНовиниИТ вестиИдниот оперативен систем на AR/VR слушалки Apple доби ново име

Идниот оперативен систем на AR/VR слушалки Apple доби ново име

-

Apple сè уште ги подготвува своите слушалки за мешана реалност за претставување закажано за следната година, но претстојниот оперативен систем веќе има ново име.

Според Bloomberg, името на оперативниот систем е променето од realityOS, како што беше претходно наречено, на xrOS. XR е кратенка за Зголемена реалност (понекогаш се нарекува и мешана реалност) и е генерички термин за виртуелна реалност (VR), и проширена реалност (AR), како и искуство кое ги комбинира аспектите на првиот и вториот.

Apple AR/VR слушалки

Во изворите кои се достапни денеска се известува дека следува иднината слушалки Apple ќе биде XR, а не строго VR или AR, иако има и гласини за уред фокусиран на AR, кој најверојатно ќе дојде подоцна. Сепак, слушалките треба да бидат лансирани следната година Apple веќе неколку пати го одложуваше, па ништо нема да ги спречи да го направат тоа повторно.

Исто така интересно:

Блумберг цитира луѓе кои го велат тоа Apple почна да го повикува софтверот xrOS внатрешно. Дополнително, една корпорација на школка наречена Deep Dive LLC поднесе барање за релевантни трговски марки за брендот на некои територии. Апликациите наведуваат дека трговската марка се однесува на „дисплеи што се носат со глава“ и „искуства со виртуелна реалност и проширена реалност“. И Apple претходно користел слични компании од школка за да регистрира трговски марки за презентации на производи.

AR / VR Apple

Малку се знае за xrOS, освен што ќе вклучува XR верзии на многу популарни апликации Apple, како FaceTime, Вести, Белешки, Мапи и пораки. Apple работи и на некоја форма на свет со мешана реалност, можеби сличен на некој начин (иако секако не на сите) на Светови на хоризонтот од мета.

Во однос на хардверот, се верува дека слушалките ќе имаат повеќе сензори и внатре и надвор, како и екран со многу висока резолуција во споредба со повеќето слични уреди. Таа ќе работи на М2 чипови, што стои во новите MacBook. Некои извештаи велат дека моделот ќе изгледа малку како очила за скијање, што укажува на тоа дека би можеле да бидат помалку обемни слушалки од Meta Quest или многу други слушалки за VR денес.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега