Root NationНовиниИТ вестиМекдоналдс претстави мини конзола за 40-годишнината на Нагетс

Мекдоналдс претстави мини конзола за 40-годишнината на Нагетс

-

Дали знаевте дека оваа година се навршуваат 40 години од појавувањето на пилешки грутки на менито на гигантот за брза храна Мекдоналдс? И за да ја одбележи оваа прилика, Мекдоналдс објави нов пренослив уред за игри во форма на пилешки грутки на кои можете да играте тетрис.

Според Retro Dodo, новиот уред за играње во облик на пилешки грутки на Мекдоналдс е пуштен во продажба на 24 мај во Кина по цена од 30 кинески јуани или околу 4,25 долари. Според оние кои веќе успеале да купат една од овие чудни работи, уредот доаѓа во кутија со тема McNuggets и вклучува чанта од McDonald's за носење на уредот на вашата рака.

Мекдоналдс

Самиот уред, како што можете да видите на фотографиите, има облик на пилешко грутка од Мекдоналдс. Опремен е со стрелки кои ви овозможуваат да преместувате парчиња лево и десно, а исто така да го забрзате нивното ресетирање. Има и копче кое ви овозможува да ги ротирате парчињата, но очигледно само во една насока. Како што може да претпоставите од цената и екранот на уредот, тој е прилично едноставен и евтин уред.

На почетокот, некои мислеа дека овој нов уред не е официјално лиценциран производ на тетрис, но новите слики од луѓето кои го купиле покажуваат дека Мекдоналдс навистина платил за да го користи името Тетрис.

Сега за лошите вести: овој чуден уред за игри, кој со задоволство би го купил заедно со редовна нарачка на Мекдоналдс од 20 грутки и помфрит, се чини дека е ексклузива во Кина. Во моментов, се чини дека нема планови за носење на уредот во други земји. Ако верувате во малите букви на официјалната веб-страница на Мекдоналдс Кина, ќе бидат пуштени 400 вакви уреди.

Сепак, луѓето веќе ги продаваат на eBay и на други сајтови, иако секако чинат повеќе од 4 долари. Но, ако не сакате да трошите дополнителни пари за да играте тетрис со Мекдоналдс, можете барем да гледате како играат други луѓе. И додека гледате, можеби се прашувате: „Каква врска има Тетрисот со 40-годишнината од пилешки грутки? Тоа е добро прашање на кое немам одговор. Извинете.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега