Root NationНовиниИТ вестиМајкрософт нуди Win XP позадини во 4K за носталгичарите

Мајкрософт нуди Win XP позадини во 4K за носталгичарите

-

Дали ја прочитавте веста за хакирањето на алгоритмот за активирање на Windows XP и одеднаш почувствувавте носталгија за синото небо и сината лента со задачи на оваа стара верзија на Windows? Или можеби едноставно ви се допаѓаат привлечните позадини на работната површина со висока резолуција и сакате да направите промена? Излегува дека дизајнерскиот тим Мајкрософт создаден ажурирана 4K верзија на тапет за Windows XP стандардно - можеби го знаете по името "Блаженство".

Ова е една од неколкуте позадини со ретро тема Веб-страница за дизајн на Microsoft, други вклучуваат фотореалистички рендери на Solitaire, Paint и (се разбира) Clippy. Веб-страницата постои некое време и не е ажурирана од декември 2022 година, но вчера инженерот на Windows Џенифер Џентлмен напиша за него на Твитер е новост за мене, а можеби и за тебе. Најсвежите тапети се чини дека се производ на настанот Настан за недела на дизајн.

Меѓу другото, страницата на Microsoft Design исто така ја содржи стандардната позадина што доаѓа со некои Surface компјутери, голем број дизајни на тапети со темата на Месецот на гордоста и неколку слики од неодамнешното ажурирање емотикони и икони за апликациите на Microsoft 365.

Мајкрософт Носталгична позадина на Windows

Иако ажурираната слика на Bliss изгледа како 3D рендерирање, таа само го имитира изгледот и чувството на старата Bliss фотографија без да го репродуцира секој детал од неа. Додека сонцето полека заоѓа над империјата на Windows XP кон крајот на 2000-тите, уметниците Goldin+Senneby рекреираа рид покриен со винова лоза во размер 1:1 за уметничка инсталација наречена „По Мајкрософт“. Широко распространетите фотографии од Блис Хил во пламен во 2017 година на крајот беа откриени измама.

Мајкрософт е целосно свесен за носталгијата за своите производи кај одреден сегмент на корисници, луѓе на кои им недостига естетиката на софтверот од раните до средината на 90-тите (и на кои исто така им недостасува време кога напредокот во компјутерите беше претежно возбудлив отколку вознемирувачки). Грди џемпери на темата на деведесеттите стана годишна традиција за компанијата, а во 2015 година започна „MS-DOS Mobile“ како забавна шега за да го одвлече вниманието на корисниците на Windows Phone кои чекаа нови возбудливи хардверски и софтверски производи кои никогаш не дојдоа.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега