Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиMicrosoft ја интегрира технологијата ChatGPT во пребарувачот Bing

Microsoft ја интегрира технологијата ChatGPT во пребарувачот Bing

-

Систем за пребарување Мајкрософт Bing наскоро може да стане повеќе одговорен на потребите на корисниците и да дава резултати на „почовечки“ начин. На крајот на краиштата, технолошкиот гигант планира да додаде софтвер на Bing OpenAI, што е основа Разговор GPT.

Одлуката е донесена со надеж дека интеграцијата на софтвер базиран на вештачка интелигенција ќе и помогне на компанијата да ја достигне (или, во најдобар случај, да ја надмине) популарноста на Google. Мајкрософт инвестираше 1 милијарда долари во OpenAI во 2019 година, а неодамнешните извештаи велат дека е во преговори со стартап основан од Илон со маска, за понатамошни инфузии на инвестиции. Сега, медиумите известуваат дека почетната инвестиција на Мајкрософт вклучувала договор за инкорпорирање на некои аспекти на GPT во Bing.

Мајкрософт

OpenAI го разви GPT како јазичен модел кој користи длабоко учење за да генерира текстуални одговори слични на човекот. Кон крајот на минатата година, таа лансираше ChatGPT, апликација која брзо се зголеми во популарност благодарение на нејзината способност да го „одржи дијалогот“ така што одговорите изгледаат како да се напишани од вистински луѓе.

Воспитувачите изразија загриженост дека лесно може да се користи за плагијат, бидејќи оние што ја пробале алатката рекле дека ќе им дадат добри оценки на учениците кои донеле таква работа. Ќе потсетиме дека бевме порано пишува, дека експертите за сајбер безбедност експериментално откриле дека ChatGPT може да стане „соучесник“ во сајбер криминал.

Разговор GPT

Апликацијата моментално е бесплатна, но OpenAI планира да ја направи платена апликација во иднина. Што ќе значи GPT интеграцијата за Bing, засега е нејасно. Софтверот не може да го скенира Интернетот за резултати, па затоа Мајкрософт сè уште ќе користи комерцијална технологија за пребарување. Сепак, интеграцијата на некои алгоритми може да му помогне на Bing да им ги претстави резултатите на корисниците на попријатен начин.

Тоа го известуваат изворите Мајкрософт може да ја користи оваа технологија за да ги претстави резултатите од пребарувањето како целосни одговори што го означуваат изворот на информациите. Ако Bing предложи прашања поврзани со оригиналното барање, GPT може да ја објасни нивната важност на смислен начин. Оваа технологија може да му помогне и на Bing да им предложи на корисниците подобри клучни зборови или клучни фрази.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Jereloengadget

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега