Root NationНовиниИТ вестиMIUI 14: Овој буџетски паметен телефон исто така добива ажурирање

MIUI 14: Овој буџетски паметен телефон исто така добива ажурирање

-

Со глобалното објавување на MIUI 14, Xiaomi влезе во нова фаза за својот најнов оперативен систем базиран на Android. Компанијата сега го забрза темпото на ажурирање и повеќе уреди го добиваат ажурирањето. Списокот на уреди со MIUI 14 базиран на Android 13 расте експоненцијално. Неодамна, компанијата започна да објавува ажурирања за Mi 11X и Редми Забелешка 10 Pro. Импресионирани сме бидејќи овие уреди не се сосема нови паметни телефони. Но, сепак, Xiaomi ги исполнува своите обврски со обезбедување ажурирања за нив. Денес MIUI 14 со Android 13 доби уред кој е во еден од најниските сегменти на пазарот Xiaomi - буџетски МАЛКУ М5.

MIUI 14 Според новиот извештај, уредите POCO M14 во Индонезија добиваат MIUI 13 со Android 5. Според извештаите, ажурирањето веќе е во живо на некои пазари, но сега се проширува и во Индонезија. Изгледа дека компанијата го објавува ажурирањето и проценува дали ќе има какви било проблеми. Уредите POCO M5 во Индонезија го добиваат ажурирањето MIUI 14 со верзијата за изградба V14.0.1.0.TLUIDXM.

Вреди да се напомене дека изградбата започна да се прикажува на некои уреди во Европа пред неколку дена. Сега, се чини дека уредот влезе во втората фаза од ажурирањето. Како што се очекуваше, верзијата 14 ќе му даде нов живот на буџетскиот телефон. Нови функции, функции и опции за прилагодување се појавија во ажурирањето. Исто така, верзијата 14 ветува дека ќе биде побрза и постабилна од претходните верзии. Заинтересирани сме да видиме како фирмверот ќе се однесува на овој уред со буџетски хардвер.

Во Европа, ажурирањето беше со големина од 3,4 GB, очекуваме индонезиската конструкција да биде приближно со иста големина. Затоа, погрижете се да имате доволно меморија за да го добиете ова ажурирање преку каналот OTA. Во моментов, се чини дека корисниците на апликацијата Mi Pilot го добиваат ажурирањето. Откако сè е 100% стабилно, очекуваме пошироко издание за сите подобни уреди.

Како што веќе кажавме, MIUI 14 го подобрува работното искуство. Користи помалку RAM меморија, работи побрзо и подобро реагира на барањата од верзијата 13. Ја подобрува системската архитектура и ги зголемува перформансите на уредот. Има нов почетен екран, икони во форма на табели, големи папки, нови позадини и многу повеќе. Има и некои подобрувања во апликацијата Поставки. Што се однесува до POCO M5, уредот исто така ја добива безбедносната закрпа од март 2023 година. Така, уредот е навистина ажуриран.

MIUI 14

Xiaomi, се чини дека направи добра работа со ажурирањето. Очекуваме повеќе уреди да го добијат ова ажурирање во текот на следните неколку месеци.

Прочитајте исто така:

JereloGizchina
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега