Root NationНовиниИТ вестиМодул за екипаж на Боинг Старлајнер сличен на R2-D2 се подготвува за лет

Модул за екипаж на Боинг Старлајнер сличен на R2-D2 се подготвува за лет

-

НАСА објави фотографии направени за време на приклучувањето на капсулата Боинг Старлајнер со новиот сервисен модул пред пробниот лет со екипаж до Меѓународната вселенска станица. Посадата на екипажот изгледа како C-3PO да шета некаде, а сето тоа се одвива во пустините на планетата Татуин.

Процесот на приклучување се одржа во Комерцијалниот екипаж и капацитет за обработка на товар (Commercial Crew and Cargo Processing Facility, т.е. C3PF, а не C-3PO) во вселенскиот центар на НАСА. Кенеди во Флорида. Се наоѓа веднаш до станицата на вселенските сили во Кејп Канаверал, каде што е планиран првиот лет да се одржи овој април Starliner со екипажот на бродот.

Модул за екипаж на Боинг Старлајнер сличен на R2-D2 се подготвува за лет

Ова лансирање на ракетата-носач Atlas V на United Launch Alliance ќе ги испрати Starliner и астронаутите НАСА Бери „Буч“ Вилмор и Суни Вилијамс во орбиталната лабораторија на мисија која се очекува да трае две недели. Поврзувањето на капсулата на екипажот Starliner и сервисниот модул не е единствената работа што НАСА и Боинг ја прават за да се подготват за идниот лет со екипаж. Во блог пост, претставници на НАСА објаснија дека Вилмор и Вилијамс спроведоа „генерална проба на мисијата“ во Лабораторијата за авионика и софтверска интеграција на Боинг во Хјустон.

„Завршувањето на сеопфатната проба на мисијата го отвора патот за следните фази од тестот за летање на екипажот, вклучувајќи работа со екипажот и контролорите на летот на различни интегрирани сценарија за неуспех и серија ажурирања на параметрите за денот на летот што ќе станат достапни како тим. се приближува до денот на лансирањето“, се вели во соопштението. НАСА.

Старлајнер на Боинг

За време на тест лет без екипаж во мај 2022 година, познат како Orbital Flight Test 2 (OFT-2), капсулата стигна до Меѓународната вселенска станица. Летот беше оценет како успешен, и покрај неколку мали аномалии во работата на Starliner. Особено ако го споредите со првиот орбитален тест во декември 2019 година, при кој имаше многу посериозни проблеми. Поточно, софтверски грешки што го спречија беспилотниот Starliner да влезе во правилната орбита за да се приклучи на вселенската станица.

И покрај ваквите неуспеси, НАСА и Боинг го продолжи договорот според кој капсулите Starliner ќе се користат за летови со екипаж до ISS. SpaceX веќе извршува слична улога за НАСА користејќи ги своите ракети Falcon 9 и капсулите Dragon. Следната мисија на SpaceX, Crew-6, се очекува да биде лансирана не порано од 26 февруари.

Исто така интересно:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега