Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиMojo Vision престана да работи на паметни контактни леќи

Mojo Vision престана да работи на паметни контактни леќи

-

Една од компаниите која работеше на создавање на „паметни“ контактни леќи го завршува проектот. Mojo Vision во петокот објави дека ќе го „рефокусира нашиот бизнис и ќе ги фокусира нашите ресурси“ на технологијата за прикажување MicroLED што ја создаде додека работеше на објективот Mojo. Според извршниот директор на компанијата, Дру Перкинс, околу 75% од нејзината работна сила ќе биде отпуштена како дел од реорганизацијата, која според PitchBook и LinkedIn има околу 150 вработени.

Во извештајот се вели дека причината за промената е тоа што Mojo не можел да продолжи да собира пари за да работи на своите паметни контактни леќи. „Глобалниот економски пад, сериозно ограничените пазари на капитал и недокажаниот пазарен потенцијал за напредни AR производи резултираа во тоа Mojo Vision да не може да најде дополнително приватно финансирање“, напиша Перкинс.

Мојо Визија

Кога компанијата демонстрираше прототип на леќа на CES 2020, очигледно беше уште многу од излегувањето на пазарот. Екранот од 14k ppi во демо единицата се чинеше дека ја заврши работата, но мораше да биде поврзан со надворешна батерија и процесор - не е баш идеален ако навистина сакате да го носите на окото. Во јуни 2022 година, Моџо објави видео во кое се прикажува „целосно функционален прототип“ што го носи Перкинс, полн со напојување и комуникации на одборот. Во блог пост во март, компанијата рече дека следниот чекор ќе биде „обемно тестирање и анализа на корисниците, прототипирање на софтверски апликации и севкупна оптимизација на системот и производот“, што имплицира дека ќе помине доста време пред потрошувачите да можат да ги купат неговите леќи.

Mojo

Дури и кога Mojo би можел да почне да ги продава своите паметни леќи, тоа нема да биде загарантиран успех, може да се соочи со силна конкуренција. Мета инвестира милијарди долари во проширена реалност и купува компании кои работат во областа на паметните очила. Иако очилата не мора да изгледаат толку футуристички како паметните контактни леќи, тие теоретски би можеле да обезбедат слична функционалност во малку поинаков облик.

Mojo

Mojo исто така нема да биде сам во својата потрага да го освои пазарот на MicroLED дисплеи. Компании како LG и Samsung, веќе најавија телевизори кои ја користат технологијата, иако моментално се многу поголеми од дисплеите што ги прикажува Mojo.

Mojo не е првата компанија која мора да престане да работи на уреди што се носат. Така, во 2018 година, Alphabet, матичната компанија на Google, го прекина своето истражување за контактни леќи кои можат да го следат нивото на гликоза во телото на корисникот.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега