Root NationНовиниИТ вестиИлон Маск го суспендираше купопродажниот договор Twitter

Илон Маск го суспендираше купопродажниот договор Twitter

-

Основачот на Tesla и SpaceX, Илон Маск, го суспендираше договорот за стекнување на социјалната мрежа Twitter. Бизнисменот не планира да ја купи услугата додека не стане јасна точната ситуација во врска со бројот на лажни и спам сметки на платформата. Маск напомена дека, според социјалната мрежа, има не повеќе од 5% лажни корисници. Тој исто така изјави дека завршувањето на зделката е одложено додека не се појави поткрепа на овие претпоставки.

Наспроти позадината на оваа вест, акциите на компанијата веќе паднаа за повеќе од 20% во процесот на прелиминарното тргување. И тоа без да се земе предвид дека акцијата се тргуваше далеку под бараната цена на Маск. На затворањето на пазарот на 13 мај, нивната вредност беше 45,08 долари по акција, додека милијардерот понуди откуп од 54,20 долари по единица.

„Договор со Twitter привремено суспендирани детали кои чекаат да ги потврдат проценките дека спам/лажните сметки всушност претставуваат помалку од 5% од корисниците“, им рече Маск на своите повеќе од 92 милиони следбеници на Twitter.

Twitter

Да ве потсетам дека Маск ги објави плановите за аквизиција Twitter на крајот на април. Вкупниот износ на трансакцијата беше 44 милијарди долари.За неколку дена социјалната мрежа објави извештај за првиот квартал од 2022 година. Во него се дозна дека компанијата неколку години го преценувала бројот на активни корисници. Платформата ги броеше сметките поврзани со истиот автор како единствени корисници. Маск објавен во Twitter десет дена стар напис на Ројтерс кој даваше лажни информации за сметката. Twitter изјави дека бројките се проценки и дека реалната бројка може да биде поголема.

Маск рече дека доколку стекне Twitter, тој ќе ги „победи спамботови или ќе умре обидувајќи се“ и ја обвини компанијата дека се потпира на рекламирање за да дозволи ширење на спамботови.

Претходно оваа недела, Маск рече дека ќе ја одблокира сметката на поранешниот американски претседател Доналд Трамп кога ќе ја купи платформата за социјално вмрежување, сигнализирајќи ја неговата намера да се оддалечи од умереноста.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега