Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиGoogle подготвува поевтина верзија на Chromecast за објавување

Google подготвува поевтина верзија на Chromecast за објавување

-

Уште во јануари, на интернет се појавија гласини дека Google развива нов сет-топ кутија за Chromecast наменета за оние кои сè уште не купиле телевизор со 4K. Како што се тврди, буџетскиот уред ќе доаѓа со Google TV, но со максимална поддржана резолуција од 1080p со вклучен далечински управувач.

Поминаа повеќе од три години откако беше пуштен сет-топ боксот Google Chromecast трета генерација, ограничена на поддршка од 1080p. Овој уред, кој сè уште се продава за околу 30 долари, не доаѓа со далечински управувач или свои апликации. Со оглед на тоа што Roku и Amazon продаваат уреди со 1080p за помалку од 50 долари, намерата на Google да издаде поевтин модел на Chromecast со Google TV интерфејс и далечински управувач изгледа сосема логична.

Google Chromecast

И денес се дозна дека гласините за подготовка за објавување на поевтина верзија на сет-топ кутијата на Google Chromecast без поддршка за 4K видео повеќе не се гласини. Постоењето на уредот беше потврдено со документација пронајдена во базата на податоци на американската Федерална комисија за комуникации (FCC).

Google Chromecast

Поточно, во базата на FCC се појави апликација од Google за уред со ознака Google G454V. Иако нема јавно достапна слика на уредот на веб-страницата на FCC, тоа ќе се случи поблиску до објавувањето. Поднесокот на Google го опишува G454V како безжичен уред со двобенд Wi-Fi (802.11ac, 2,4GHz и 5GHz) и Bluetooth LE.

Google Chromecast

Сепак, шематската слика не остава сомнеж - ова е новиот модел на Chromecast кој се поврзува со телевизорот. Интересно е што етикетата FCC е на дното на уредот, што исклучува присуство на каков било дисплеј. Во документацијата се споменува и далечински управувач, поддршка за видео стриминг од 1080p, USB напојување. Во белешките на FCC се споменува тест врска помеѓу уредот и слушалките, како и контролорот.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега