Root NationНовиниИТ вестиУкраинската серија „Фати Каидаш“ ќе излезе на Нетфликс

Украинската серија „Фати Каидаш“ ќе излезе на Нетфликс

-

Платформа за стриминг Netflix ќе ја надополни својата палета на производи со украинската серија „Catch Kaidash“, чија премиера беше прикажана во Украина во 2020 година. Ќе биде достапен за гледање на сервисот веќе на 29 март.

„Фаќање на Каидаш“ е добро позната украинска ТВ серија од 12 епизоди базирана на романот „Семејството Каидаш“ на Иван Нечуј-Левицки. Но, ако во оригиналната приказна настаните се случуваат неколку години по укинувањето на крепосништвото, серијата ја потопува публиката во модерното време.

Netflix

Настаните од телевизиската серија се одвиваат хронолошки - од 2005 до 2014 година, па многу нови приказни и прашања важни во модерното време се додадени во основата на делото. Класичната конфронтација меѓу родителите и децата е комплицирана од конфликти предизвикани од разликите во односот кон Мајдан. Еден од синовите покажува патриотски ставови, додека другиот станал поддржувач на руските окупатори.

Сезоната завршува со отворен крај, но авторите не планираат да снимаат продолжение.

Исто така интересно:

Ова е далеку од првиот украински производ што се појави на платформата Нетфликс. Како што пренесува Suspilne, на сервисот веќе можете да ги гледате онлајн филмовите „Средба на соучениците“, „Килибарни полицајци“, „Дивото поле“ според романот „Ворошиловград“ на Серхи Жадан, документарниот филм „Зима во оган“, филмот на Олег Сенцов „Носорог“ и филмот „Јас работам на гробишта“ во режија на Олексеј Тараненко. На платформата има и два дела од серијата „Слуга на народот“.

А неодамна, познатиот украински кулинарски експерт, готвач и бизнисмен Евхен Клопотенко на својата сметка во Instagram објави дека на 30 март Нетфликс ќе го објави документарниот филм „Борш. Тајната состојка“. Во него, Јевхен Клопотенко патува низ Украина, ги бара најдобрите рецепти за борш и во исто време ја запознава публиката со украинската култура.

Прочитајте исто така:

Jerelosuspilne

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега