Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиМисијата Артемис на НАСА собори нов рекорд

Мисијата Артемис на НАСА собори нов рекорд

-

Мисијата Артемис на НАСА вчера постави нов рекорд достигнувајќи го најдалечното растојание од Земјата постигнато со вселенско летало со екипаж, соборувајќи го претходниот рекорд поставен од А.polннд-13 15 април 1970 г. Околу 16:00 часот по средноевропско време (23:00 часот по киевско време), вселенското летало Орион, без екипаж, достигна оддалеченост од 432,200 километри од Земјата, испраќајќи слики кои ги вклучуваат леталото, Земјата и Месечината во една рамка.

Настанот, исто така, ја означи половината од 25,5-дневната мисија на Артемида 1 додека Орион се движи во далеку ретроградна орбита околу Месечината што ја однесе покрај точката Лагранж-2, каде што гравитациското влечење на Земјата и Месечината се балансираат меѓусебно. Според НАСА, од 20:00 часот по средноевропско време, леталото било 432 километри од Земјата и 000 километри од Месечината и патувало со 69 километри на час.

Мисијата Артемис на НАСА собори нов рекорд

И покрај малите проблеми, вклучително и губење на комуникациите за помалку од еден час, Артемида 1 функционира подобро од очекуваното, а инженерите на НАСА го откажаа согорувањето на горивото за да ја одржат орбитата бидејќи капсулата Орион останува точно на патеката. Во меѓувреме, тимот на копнени системи на НАСА и американската морнарица се подготвуваат за слетувањето на мисијата на 11 декември во Тихиот Океан.

„Благодарение на неверојатниот дух, Артемида 1 постигна извонреден успех и заврши низа историски настани“, изјави администраторот на НАСА, Бил Нелсон. - Неверојатно е колку непречено помина оваа мисија, но тоа е тест. Ова е она што го правиме - го тестираме и нагласуваме“.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега