Root NationНовиниИТ вестиТелескопот Џејмс Веб беше наречен најголем научен пробив во 2022 година

Телескопот Џејмс Веб беше наречен најголем научен пробив во 2022 година

-

Тоа беше триумфална година за вселенскиот телескоп Џејмс Веб на НАСА. Од беспрекорно лансирање на Божиќ 2021 година, преку совршено изведена секвенца на распоредување, до првите снимки кои на сите им го одземаа здивот, вселенската опсерваторија вредна 10 милијарди долари ги надмина очекувањата на секој чекор - толку многу што критичарите брзо заборавија на долгогодишните одложувања и масивни пречекорувања на трошоците. Сега две од најпрестижните научни списанија во светот ја потврдија позицијата на „научниот настан на годината“ зад вселенскиот телескоп Џејмс Веб.

Уредниците на списанието Science го избраа вселенскиот телескоп Џејмс Веб пред другите конкуренти, во кој беше вклучена и мисијата на НАСА за отклонување на астероиди ДАРТ, како Научен пробив во 2022 година. Дополнително, ривалското списание Nature на Science ја именуваше научничката од Webb's Operation Project Џејн Ригби на својата листа од 10 година на „2022 луѓе кои помогнаа да се обликува историјата на науката“ (списанието Time го прогласи телескопот за еден од најдобрите пронајдоци на годината претходно оваа година).

webb

Во изјавата што ја придружуваше објавата, списанието Science го пофали Веб што им овозможил на истражувачите да го откријат „непрегледното минато на универзумот со неверојатни, невидени детали“.

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб беше наречен најголемото научно откритие во 2022 година

„Во рок од неколку дена откако [телескопот] стапи во употреба кон крајот на јуни 2022 година, истражувачите почнаа да откриваат илјадници нови галаксии кои се пооддалечени и постари од која било претходно документирана - некои од нив можеби повеќе од 150 милиони години постари од најстарите откриени од Хабл. , пишува Science. - Најмногу, телескопот може да собере доволно светлина од астрономските објекти - од новородени ѕвезди до егзопланети - за да открие од што се направени и како се движат низ вселената. Овие податоци веќе почнаа да го откриваат детално атмосферскиот состав на планетите оддалечени стотици светлосни години од Земјата, нудејќи индиции за нивната способност потенцијално да поддржуваат живот каков што го знаеме“.

НАСА Веб

Откако ги доби првите слики во средината на јули, Веб обезбеди постојан прилив на спектакуларни глетки на универзумот кои продолжуваат да го зафаќаат Интернетот. Телескопот репродуцираше некои од познатите објекти претходно фотографирани од неговиот претходник, вселенскиот телескоп Хабл, и откри неверојатни детали кои претходно беа скриени.

НАСА Веб

Во орбитата на таканаречената точка Лагранж 2, која се наоѓа на оддалеченост од околу 1,5 милиони километри од Земјата, Веб е внимателно заштитен од сончевиот сјај. Оваа заштита е од клучно значење за способноста на телескопот да го детектира најслабиот инфрацрвен сигнал, во суштина топлината што доаѓа од длабоко во универзумот и од густите облаци од космичка прашина кои го заматуваат погледот на оптичките телескопи како Хабл.

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб беше наречен најголемото научно откритие во 2022 година

Чувствителните инструменти на Веб, дизајнирани да ги детектираат најстарите галаксии што се формирале во универзумот во првите стотици милиони години по Големата експлозија, постојано ги надминуваат очекувањата. Помалку од половина година по објавувањето на првите слики, астрономите можеа да потврдат дека опсерваторијата видела објекти на растојание од повеќе од 13,4 милијарди светлосни години, односно оние што постоеле во ерата кога универзумот бил на само 350 милиони. години стар. Веб, исто така, открил изливи на формирање ѕвезди во столбовите на создавањето, пронајдени траги од јаглерод диоксид во атмосферата на егзопланетата, меѓу многу други откритија.

Телескопот Џејмс Веб беше наречен најголем научен пробив во 2022 година

Други проекти кои се сметаат за наградата вклучуваат откривање на џиновски микроб речиси 5 пати поголем од повеќето познати бактериски клетки, одгледување на повеќегодишна сорта ориз и анализа за тоа како средновековните епидемии на чума влијаеле на ДНК на Европејците.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега