Root NationНовиниИТ вестиВеб ги откри столбовите на создавањето во неверојатна нова фотографија

Веб ги откри столбовите на создавањето во неверојатна нова фотографија

-

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб на НАСА ги сними легендарните столбови на создавањето, огромни структури од гас и прашина преполни со ѕвезди, на нова слика, а сликата е величествена како што може да се надеваме.

Треперењето на илјадници ѕвезди ја осветлува првата телескопска слика на џиновски златни, бакарни и кафеави столбови кои стојат во средината на вселената. На краевите на неколку колони има светло-црвени точки слични на лава. „Ова се емисии од ѕвезди кои сè уште се формираат“ кои се стари само неколку стотици илјади години, се вели во соопштението на НАСА. Овие „млади ѕвезди периодично исфрлаат суперсонични млазови кои се судираат со облаци од материјал како овие дебели столбови“, додаде американската вселенска агенција.

Столбови на создавањето
Кликнете за да ја зголемите сликата.

Столбовите на создавањето се наоѓаат на 6 светлосни години од Земјата во маглината Орел на нашата галаксија Млечен Пат. Столбовите станаа познати благодарение на вселенскиот телескоп Хабл, кој првпат ги забележа во 500 година и повторно во 1995 година.

Но, благодарение на инфрацрвените способности на Веб, поновиот телескоп, лансиран во вселената пред помалку од една година, може да ѕирне низ непроѕирноста на столбовите и да открие многу нови ѕвезди кои сè уште се формираат. „По многубројни барања, моравме да ги снимиме столбовите на создавањето со камерата Веб“, рече Клаус Понтопидан, директор на научната програма во Научниот институт за вселенски телескоп, во средата. Twitter. Институтот управува со телескопот Веб од Балтимор, Мериленд. „Има толку многу ѕвезди!“, додаде Понтопидан.

Сликата, која покрива површина од околу 8 светлосни години, е направена од примарната камера NIRCam на Веб, која снима блиски инфрацрвени бранови невидливи за човечкото око. Подоцна, боите на сликата беа „преведени“ во видлива светлина.

Столбови на создавањето
Овие снимки, обезбедени од НАСА, ги прикажуваат Столбовите на создавањето што ги гледа телескопот Веб во блиска инфрацрвена светлина во споредба со слика од телескопот Хабл од 2014 година направена во видлива светлина.

Според НАСА, новата слика „ќе им помогне на истражувачите да ги ажурираат нивните модели на формирање ѕвезди со многу попрецизно одредување на бројот на новоформираните ѕвезди, како и количината на гас и прашина во регионот“.

Лансиран во јули, Веб е најмоќниот вселенски телескоп што некогаш бил изграден и веќе дал мноштво невидени податоци. Научниците се надеваат дека тоа ќе воведе нова ера на откритија.

Една од главните цели на телескопот од 10 милијарди долари е да го проучува животниот циклус на ѕвездите. Друга главна област на истражување се егзопланетите, односно планетите надвор од Сончевиот систем на Земјата.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега