Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиСледната голема аквизиција на Мајкрософт би можела да биде Нетфликс

Следната голема аквизиција на Мајкрософт би можела да биде Нетфликс

-

Следната аквизиција на Microsoft би можела да биде нејзина најголема досега, а не е Activision Blizzard. Во неодамнешниот финансиски коментар, Ројтерс тврди дека следната голема цел на Мајкрософт би можела да биде Нетфликс и тие даваат неколку убедливи аргументи.

Нетфликс неодамна соработуваше со Мајкрософт за да го обезбеди своето ново ниво на претплата поддржано од реклами, кое се чини дека започна бавно. Според најновите податоци од аналитичката фирма Antenna, само 9% од претплатите на Netflix во САД во ноември биле за планот Basic with Ads, што го прави најмалку популарен од сите понудени планови.

Покрај тоа, Антена забележа дека само 0,1% од постојните претплатници на Netflix во САД се префрлиле на план поддржан од реклами во изминатиот месец. Вреди да се напомене дека и претседателот на Мајкрософт, Бред Смит, е член на одборот на директори на Нетфликс.

Следната голема аквизиција на Мајкрософт би можела да биде Нетфликс

Со Netflix под неговиот чадор, единствен пакет со стриминг филмови и ТВ, како и тони игри ќе има многу смисла. Мајкрософт веќе има длабоко упориште на пазарот за игри благодарение на Xbox, а Netflix продолжува да ја гради својата гејмерска основа.

Само минатата недела, стриминг гигантот ги додаде Twelve Minutes и Kentucky Route Zero во својата библиотека со бесплатни игри за претплатници. Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge и сопствената игра на Netflix Vikings: Valhalla ќе бидат објавени на почетокот на 2023 година.

Нетфликс, исто така, откупува играчки студија за да ја изгради својата база, од кои најновото, Next Games, беше купено на почетокот на оваа година за 72 милиони долари. Во септември, Нетфликс исто така објави дека ќе изгради ново студио во Финска.

Мајкрософт, исто така, има пари за да се оствари оваа зделка. Во моментот на пишување, пазарната капитализација на Мајкрософт беше 1,82 трилиони долари, повеќе од 13 пати поголема од онаа на Нетфликс. Вредноста на акциите на двете компании расте според прогнозите.

Одлуката на Мајкрософт да го купи Нетфликс може да зависи од исходот од неговите тековни напори за обезбедување на Activision Blizzard. Ако биде осуетен, Мајкрософт ќе има уште повеќе пари и внимание да се префрли на следното. Ако спојувањето биде одобрено, тоа само ќе го направи потенцијалното идно мега-спојување уште попривлечно.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега