Root NationНовиниИТ вестиNetflix планира да додаде 40 мобилни игри во својата библиотека

Netflix планира да додаде 40 мобилни игри во својата библиотека

-

Нетфликс не планира наскоро да ги намали своите гејмерски амбиции, бидејќи сака да се погрижи да има барем една игра за секој од своите над 230 милиони претплатници да ужива. Мобилната библиотека со игри на компанијата сега има 55 ставки по неодамнешното додавање на Valiant Hearts: Coming Home и возбудливата дистопија Highwater. Има уште повеќе да дојде во 2023 година, бидејќи Netflix планира да додаде уште околу 40 игри во текот на годината.

NetflixКомпанијата веќе објави некои од нив, меѓу кои Terra Nil (28 март) и Paper Trail, во кои треба да решавате загатки. Услугата, исто така, склучи договор со Ubisoft за три ексклузивни игри. Вториот од нив, по Valiant Hearts: Coming Home, ќе излезе на 18 април под името Mighty Quest: Rogue Palace. Ова е игра што се одвива во истиот универзум како и Моќната потрага по епски плен.

Исто така подоцна оваа година ќе биде објавено продолжение на една од најпопуларните игри на сервисот - „Too Hot to Handle“, која се базира на популарното реално шоу „Too Hot to Handle“. Нетфликс вели дека неделните ажурирања на содржината ги задржале играчите да се враќаат, а компанијата работи со развивачот Nanobit за понатамошен развој на играта.

Гледајќи напред, вреди да се напомене дека серијата Monument Valley се појавува на Netflix Games. Monument Valley и Monument Valley 2 ќе им бидат достапни на претплатниците на Netflix без дополнителни трошоци во 2024 година.

Вкупно, Netflix има 70 игри во развој со партнери и 16 игри во куќата. Повеќето од игрите што ги развиваат сопствените тимови на Нетфликс се сè уште во раните фази, иако Oxenfree II: Lost Signals на Night School Studio е закажана за објавување подоцна оваа година. Нетфликс ветува дека ќе објавува нови игри секој месец до крајот на 2023 година.

NetflixОткако компанијата почна да нуди игри во 2021 година, откри дека играчите најмногу ги привлекуваат три вида игри: препознатливи игри од други извори, како што се „Teenage Mutant Ninja Turtles“, кои поттикнуваат секојдневна игра, вклучително и Solitaire и Knittens; како и игри базирани на нивните сопствени серии и филмови, како што е Stranger Things.

Компанијата соопшти дека размислува да создаде услуги за облак игри, па на крајот ќе можете да играте на компјутери, паметни телевизори, па дури и на конзоли. Но, главниот фокус е на мобилните уреди.

Прочитајте исто така:

Jereloengadget

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Умерена бандера
Умерена бандера
пред 2 месеци

О, одлично, бидејќи нема што да се погледне. Мислев дека едноставно не ми е интересно

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега