Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиNubia RedMagic 8 Pro со Snapdragon 8 Gen 2 влегува во светот...

Nubia RedMagic 8 Pro со Snapdragon 8 Gen 2 влегува на светскиот пазар

-

Минатиот месец најновите гејмерски паметни телефони Nubia RedMagic 8 Pro и RedMagic 8 Pro Plus се појавија во Кина, но сега компанијата се подготвува да ја објави верзијата Pro на глобалниот пазар. Уредот ќе биде достапен за купување почнувајќи од 2 февруари по почетна цена од 650 долари.

По оваа цена RedMagic 8 Pro може да ја преземе титулата за најевтиниот Snapdragon 8 Gen 2 предводник на годината, што го прави одличен избор за купувачи кои се свесни за буџетот кои сакаат моќен паметен телефон. Има квадратен дизајн со дисплеј без рамка и мат црна задна плоча со гејмерска графика на поевтината мат варијанта и проѕирно стакло како Ништо Телефон 1, на премиум верзијата на Void.

Nubia Red Magic 8 Pro

И покрај пристапната цена, RedMagic 8 Pro има солидно „полнење“. Има 6,8-инчен FHD+ AMOLED дисплеј од 120 Hz кој нема засек или засек, бидејќи телефонот има селфи камера од 16 мегапиксели под дисплејот. Покрај него, RedMagic 8 Pro нуди главна камера од 50 мегапиксели Samsung GN5, камера од 8 мегапиксели и макро сензор од 2 мегапиксели.

Nubia Red Magic 8 Pro

Под хаубата има врвен чипсет на Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 поврзан со до 5 GB LPDDR16X RAM и 512 GB UFS 4.0 флеш меморија, како и огромна батерија од 6000 mAh со поддршка за жично брзо полнење од 65 W. Уредот е опремен и со вентилатор од 20 вртежи во минута и ажуриран систем за ладење кој обезбедува оптимални перформанси за време на долги сесии за игри.

Nubia Red Magic 8 Pro

За гејмерите на Nubia RedMagic 8 Pro нуди сопствени странични копчиња со приспособливи вибрации, кликови и звучни ефекти. Телефонот има и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки и тројни микрофони кои ќе ви помогнат ефикасно да комуницирате со вашите соиграчи за да обезбедите победа.

Други карактеристики вклучуваат поддршка за Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3, NFC и откривање на отчукувањата на срцето со помош на скенер за отпечатоци на екранот. На планот на софтверот, RedMagic 8 Pro ќе се испорачува со Android 13 надвор од кутијата.

Новиот паметен телефон ќе биде достапен во САД, Канада, Европа, Велика Британија, Латинска Америка, Блискиот Исток и некои азиски земји. Како што споменавме претходно, тој ќе биде достапен во две варијанти - Matte и Void. Прифатливата Matte варијанта со 12 GB RAM и 256 GB флеш меморија ќе чини 650 долари во САД, додека премиум варијантата Void со 16 GB RAM и 512 GB флеш меморија ќе чини 799 долари.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега