Root NationНовиниИТ вестиOpera додаде совети за ChatGPT и вештачка интелигенција на прелистувачот

Opera додаде совети за ChatGPT и вештачка интелигенција на прелистувачот

-

Во февруари, Opera ги сподели плановите за интегрирање на вештачката интелигенција во својот веб-прелистувач со помош на Разговор GPT. Сега, независниот производител на прелистувачи ја започна интеграцијата на страничната лента за ChatGPT и ChatSonic и воведе друга функција наречена „Совети за паметна вештачка интелигенција“. За да ги добиете овие функции, треба да го ажурирате прелистувачот, потоа одете во делот „Лесно поставување“ и овозможете ја опцијата „Совети за вештачка интелигенција“ на дното. За прелистувач на игри Opera GX исто така треба да ја вклучите опцијата „Совети за вештачка интелигенција“ во поставките.

ОпераОткако ќе ја овозможите оваа опција, ќе видите копчиња за чет-ботови во страничната лента. Имајте предвид дека сепак ќе треба да бидете најавени за да можете да користите било кое од овие. Можете исто така да стартувате чет-ботови со помош на новите контекстуални предупредувања за вештачка интелигенција во прелистувачот што се појавуваат кога означувате текст на веб-локација.

Советите сугерираат различни начини за користење чет-ботови со текст на страницата, како што е претворање на парче текст во сапунска опера или фудбалски коментар и користење на информациите за креирање прашања за квиз. Зелените совети користат ChatGPT, а виолетовите совети ја користат услугата ChatSonic.

Опера вели дека ова е само дел од првата фаза од нејзиниот план за изградба на вештачка интелигенција во прелистувачот, а функциите што ќе бидат лансирани во втората фаза ќе се засноваат на сопствен мотор за вештачка интелигенција базиран на GPT. Многу технолошки компании брзаат да објават свои производи со вештачка интелигенција откако популарноста на ChatGPT вртоглаво порасна, а Мајкрософт, долгогодишен поддржувач на OpenAI, ги лансираше своите алатки Bing Chat AI і Копилот.

Сепак, најавата на Opera покажува дека дури и помалите компании се желни да влезат во трката за вештачка интелигенција што е можно побрзо и да воспостават позиција на овој пазар.

Прочитајте исто така:

Jereloengadget

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега