Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиOppo го претстави Reno5 Pro+ - првиот паметен телефон во светот со сензор од 50 MP...

Oppo го претстави Reno5 Pro+ - првиот паметен телефон во светот со сензор на Sony од 50 MP

-

Oppo претстави модел на паметен телефон со Snapdragon 865 - Reno5 Pro +. Презентирано Oppo Reno5 Pro+ е првиот паметен телефон во светот со сензор Sony IMX50 од 766 мегапиксели.

Описот на паметниот телефон треба да започне со неговата камера. Се состои од четири сензори, од кои главен е Sony IMX766 оптички формат од 11,56 инчи со резолуција од 50 MP со големи пиксели од 1 μm.

Сензор од 16 мегапиксели е поврзан со објективот со ултра широк агол во овој модел, а сензор од 5 мегапиксели се користи во модулот за перископ, кој обезбедува 13x оптички зум. Конечно, четвртиот модул со сензор со резолуција од 2 MP е дизајниран за макро фотографирање. Предната камера со сензор од 32 MP, исечена на дисплејот, е украсена со различни системи за подобрување на портретите базирани на вештачка интелигенција.

Смартфонот доби заоблен дисплеј со дијагонала од 6,5 инчи со фреквенција на рамка од 90 Hz, систем за ладење со топлинска цевка и батерија со капацитет од 4500 mAh, која поддржува полнење со моќност од 65 W. Основната верзија на новитетот има 8 GB RAM и 128 GB флеш меморија, топ верзијата има 12 GB RAM и 256 GB флеш меморија. Цените, соодветно, 615 и 690 долари.

Oppo Reno5 Pro +

Многу за предводникот на не-топ производител, но не толку за првиот масовен паметен телефон во светот со електрохромна обвивка на задниот панел: како што вели развивачот, неговата боја може да се смени за само неколку „клика“ “. Oppo вели дека технологијата е заштитена со повеќе од 100 патенти, а изразена е во филм интегриран во задниот панел со дебелина од само 0,15 mm, под влијание на напонот што се применува на него се менува и бојата на смартфонот. Животниот циклус на филмот е околу 30 циклуси на промена на бојата.

Дебелина на телото Oppo Reno5 Pro + – 7,99 mm, ширина – 74 mm, тежина – 184 грама. Новитетот е веќе достапен за претходна нарачка во Кина, вистинската продажба ќе започне на 29 декември.

Прочитајте исто така:

Jereloтом

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега