Root NationНовиниИТ вестиOPPO претстави нов паметен телефон со екран на преклопување - Slide-Phone

OPPO претстави нов паметен телефон со екран на преклопување - Slide-Phone

-

Производител на паметни телефони Oppo, во сопственост на кинеската корпорација BBK Electronics, го претстави концептот на „паметен телефон на иднината“. Компанијата го нарекува уредот со оригинална форма „slidephone“.

Оригинален дизајн, пишува Gizchina, беше развиен со учество на јапонското студио Нендо. Главната карактеристика на уредот: се состои од три дела и може да има различни форми.

OPPO

Кога е целосно преклопен, „слајдфонот“ лесно се вклопува во вашата дланка. Почнувајќи да го расклопува уредот, корисникот прво ќе види мал дисплеј со дијагонала од 1,5 инчи - ова е доволно за да го знае времето, да прегледа порака или да префрли песна во плеерот.

Во втората фаза од расплетот, уредот му обезбедува на корисникот дисплеј од 3,15 инчи, што е доволно за рамка на фотографија или игра едноставна игра. Конечно, во целосно расклопена форма, екранот со рамки со минимална ширина има дијагонала од 7 инчи.

OPPO

Точно, куќиштето на паметниот телефон е многу тесно, така што површината на екранот ќе биде значително помала дури и од уредите со екрани од 6 инчи. Покрај тоа, таков издолжен екран не е секогаш погоден. Уредот ќе може да се контролира и со помош на игла.

Изданието забележува дека и покрај објавеното Oppo импресивни слики, уредот најверојатно нема да биде подготвен за производство и неговото објавување не треба да се очекува порано отколку за неколку години. Додека е на залиха Oppo, за разлика од другите компании, нема комерцијални модели со дисплеи на преклопување.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега