Root NationНовиниИТ вестиOPPO и OnePlus доаѓаат од ОК и други европски земји

OPPO и OnePlus доаѓаат од ОК и други европски земји

-

Она што започна како единствен извештај од кинеска публикација со наслов „36 Криптон“ се претвори во повеќе извештаи, вклучително и од проверени инсајдери како што се Макс Џамбор и СнупиТек на Twitter. Се чини дека OPPO и неговите под-брендови, вклучувајќи OnePlus и можеби realme, оставајќи ги Велика Британија, Франција, Германија и Холандија.

Се известува дека компанијата ја напушта Европа поради високите трошоци за продажба во овој регион. Иако производите се продаваат во европските земји, повратот на инвестицијата не е голем. Повикувајќи се на извор близок до ова прашање, 36 Криптон известува дека европскиот бизнис OPPO претрпува големи загуби.

Исто така во веројатниот излез OPPO кај ЕУ виновни се макроекономските причини. Според Counterpoint Research, 2022 година беше најлошата година за испорака на паметни телефони во Европа. Во IV квартал Испорака во 2022 година OPPO во Европа падна за 39% во споредба со истиот период минатата година.

Во меѓувреме, во OPPO изјави дека „сегашната индустрија за паметни телефони релативно не е во состојба на експанзија, а нашите клучни пазари ќе се прилагодуваат од време на време, но нашиот фокус на европскиот пазар е цврст, а во иднина, исто така, ќе инвестираме прецизно, ефективно во клучните пазари. На 15 февруари ја објавивме меѓународната верзија OPPO Find N2 Flip во Лондон, 27 февруари донесе различни производи и технологии на MWC 2023 во Барселона.

Ова не е ниту демант, ниту потврда за излегувањето на компанијата од Европа. Неодамна, компанијата ја лансираше серијата Find X6 во Кина и јасно стави до знаење дека нејзините предводници нема да одат подалеку од нивната матична земја. Овој чекор веројатно беше предуслов за целосно излегување од Европа.

OPPO и OnePlus

Компанијата, исто така, имаше некои правни проблеми во Европа во блиското минато. Тужбата за прекршување на патент поднесена од Nokia доведе до забрана на телефоните на OnePlus во Германија. Се чини дека кинеската компанија одлучи дека Европа не вреди за сите овие правни и финансиски проблеми.

Без OPPO остана на европскиот пазар Apple, Samsung, Xiaomi, Гугл и Моторола, кои се производители на паметни телефони во регионот. Од нив, конкуренцијата е ограничена Samsung і Xiaomi на пазарот на паметни телефони со Android бидејќи тие имаат најголем удел на пазарот.

Ажурирање: OnePlus категорично негираше дека се повлекува од ОК и Европа.

Прочитајте исто така: 

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Андрии УА
Андрии УА
пред 2 месеци

Кинезите на Кинезите и нивните вазали.

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 2 месеци
Одговори  Андрии УА

Не секој е подготвен само да купи Samsung или Pixel, ако зборуваме за пазарот на уреди со Android :(
Патем, овие брендови сега се произведуваат и во Кина, така што лавовскиот дел од приходите од продажба сепак ќе оди таму.

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега