Root NationНовиниИТ вестиOPPO ја објави предводничката серија OPPO Најдете X6 со револуционерни камери

OPPO ја објави предводничката серија OPPO Најдете X6 со револуционерни камери

-

Компанијата OPPO ги претстави долгоочекуваните водечки паметни телефони OPPO Најдете X6 и Најдете X6 Pro. Вториот модел ја презеде титулата за најдобар телефон со камера во светот, иако основната верзија исто така привлече ентузијасти со можности за камера кои изгледаат како да можат да му конкурираат на Xiaomi 13 тоа Samsung Галакси S23.

OPPO Find X6 Pro може да се пофали со чипсет Snapdragon 8 Gen 2 со Adreno 740 GPU и 6,82 инчи OLED дисплеј со резолуција од 3168×1440 пиксели, брзина на освежување од 120 Hz, 10-битен пренос на бои и рекордна врвна осветленост до 2500 нити.

OPPO Пронајдете X6 Pro

Сепак, се издвојува меѓу другите, пред сè, камерата. Блок од камери OPPO Find X6 Pro се состои од три сензори со резолуција од 50 мегапиксели. Главната камера користи сензор Sony IMX989 од 1 инчи, објективот со ултра широк агол користи сензор Sony IMX890, а телефото камерата обезбедува 3x оптички зум со друг сензор IMX890. Предната камера е Sony IMX32 сензор од 709 мегапиксели.

OPPO Пронајдете X6 Pro

Под хаубата на телефонот се наоѓа батерија од 5000 mAh која поддржува жично полнење од 100 W, безжично полнење од 50 W и обратно полнење, 12 GB/16 GB LPDDR5X RAM и 256 GB простор за складирање UFS 4.0 (има и 16 GB верзија GB 512 + 13) и Android ColorOS 13.1.

OPPO Find X6 се напојува со чипсет MediaTek Dimensity 9200 со 11-јадрен графички процесор Immortalis-G715 и е опремен со OLED дисплеј од 6,74 инчи со резолуција од 2772 x 1240 пиксели, стапка на освежување од 120 Hz и максимална осветленост до 1450 нити. Модулот за главната камера е опремен со сензор Sony IMX50 од 890 мегапиксели, леќата со ултра широк агол користи сензор Samsung JN1, исто така, 50 MP, а телекамерата со перископ од 50 MP користи сензор Sony IMX890. Има поддршка за OIS. Предната камера е иста како во верзијата Pro.

OPPO Најдете X6

OPPO Find X6 има батерија од 4800 mAh под хаубата со поддршка за жично полнење од 80 W, но за разлика од верзијата Pro, не поддржува безжично полнење. Смартфонот има конфигурации од 12 GB LPDDR5X RAM + 256 GB UFS 4.0 флеш меморија и 16 GB LPDDR5X со 512 GB меморија UFS 4.0. Телефонот работи на Android 13 со ColorOS 13.1.

Цените за основниот модел се 655 долари за верзијата со 12/256 GB и 730 долари за верзијата со 16/512 GB. Про верзијата ќе чини 870 долари за верзијата со 12/256 GB, 945 долари за верзијата со 16/256 GB и 1020 долари за верзијата со 16/512 GB. Претпродажбата во Кина веќе започна, но се уште не е познато дали телефонот ќе оди на светскиот пазар или ќе остане домашен.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега