Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиПет вселенски мисии на кои треба да внимавате во 2023 година

Пет вселенски мисии на кои треба да внимавате во 2023 година

-

Изминатата година беше исполнета со настани на полето на вселенското истражување, вклучувајќи ги и таквите успеси како што е завршувањето на мисијата НАСА Артемида 1 (конечно), откритието на вселенскиот телескоп Џејмс Веб и завршување на изградбата на кинеската вселенска станица Tiangong. 2023 година ветува дека ќе биде уште поинтензивна. Еве пет од најинтересните мисии на кои треба да обрнете внимание.

Истражувач на ледените месечини на Јупитер

Во април, Европската вселенска агенција (ESA) планира да го лансира Jupiter Icy Moons Explorer (Juice), што ќе биде првата посветена роботска мисија на Европа на Јупитер. Сокот треба да стигне на планетата во јули 2031 година, откако ќе заврши неверојатен лет низ Сончевиот систем. Мисијата ќе влезе во орбитата околу Јупитер и ќе направи бројни прелетувања на големите ледени месечини: Европа, Ганимед и Калисто.

Сок

По четири години орбитација околу месечините, Џус ќе орбитира околу Ганимед, најголемата месечина во Сончевиот систем, со што ќе стане првото вселенско летало кое некогаш стигнало во орбитата околу месечината на друга планета. Ледените месечини на Јупитер се интересни бидејќи се верува дека сите тие содржат океани со течна вода под нивните замрзнати површини. Европа, особено, се смета за едно од најверојатните места во Сончевиот систем за вонземски живот.

Juice ќе биде опремен со десет научни инструменти, вклучувајќи и радар што продира во мраз, за ​​проучување на внатрешните океани. Оваа употреба на радар е практичен прв чекор во мапирањето на подземните океани, отворајќи го патот за поегзотични идни мисии кои вклучуваат подводни возила, од кои некои се веќе предложени. Прозорецот за лансирање трае од 5 април до 25 април.

Вселенско летало SpaceX Starship

Иако во моментот на пишувањето не беше објавен датум од страна на воздухопловната компанија SpaceX, првиот орбитален тест лет на супертешкото вселенско летало Starship, што се очекува да се одржи на почетокот на 2023 година. Starship ќе биде најголемото вселенско летало способно да превезува луѓе од Земјата до дестинации во вселената (Меѓународната вселенска станица е поголема, но беше составена во вселената). Тоа ќе биде најмоќната ракета-носач што некогаш летала, способна да подигне 100 метрички тони товар во ниската орбита на Земјата.

Starship

Starship е колективно име за двокомпонентен систем кој се состои од вселенско летало Starship (кој носи екипаж и товар) и ракети Супер Хеви. Ракетната компонента ќе се подигне Starship на надморска височина од околу 65 km, по што ќе се одвои и ќе се врати на Земјата при контролирано слетување. Потоа горната компонента Starship ќе користи свои мотори за да се движи до крајот на патот до орбитата.

Неколку кратки пробни летови на дел од системот Starship беа спроведени со различен степен на успех. Но, претстојниот лет ќе биде првпат целиот систем да се користи за да стигне до вселената како единствена единица. Овој прв орбитален лет првично беше планиран за септември 2022 година, но беше одложуван неколку пати.

драга Месечина

Долгоочекуваниот проект dearMoon, кој ќе направи шестдневно патување околу Месечината и назад, треба да биде лансиран на брод Starship и првично беше планирано за 2023 година. Точниот датум ќе зависи од успешното тестирање Starship, но тоа беше планирано уште во 2018 година. Ова ќе биде прво вистинско лансирање на далечниот вселенски туризам.

мисија dearMoon

Финансиран од бизнисменот Јусаку Маезава, беше создаден натпревар за избор на осум членови од јавноста (и непознат број членови на екипажот) кои ќе ѝ се придружат на Маезава на патувањето - сите целосно платени. Имињата на победниците и критериумите за избор не се соопштуваат.

Оваа мисија ќе означи голема промена во начинот на кој размислуваме за вселената, бидејќи претходно само астронаутите избрани според неверојатно строги критериуми можеа да одат во вселената (забелешка: не броиме кратки 10-минутни летови до 100 km). Полноправно патување кое трае неколку дена е поврзано со екстремни ризици, како од здравствена, така и од гледна точка на технологијата. Успехот или неуспехот на мисијата dearMoon би можел да одреди дали туризмот во длабоката вселена ќе стане следната голема работа или повторно ќе остане сон.

OSIRIS-REx се враќа на Земјата

Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security-Regolith Explorer, попознат како OSIRIS-REx, е мисија на НАСА до астероидот Бену блиску до Земјата. Клучната цел на оваа роботска мисија беше да се извлечат примероци од Бену и да се вратат на Земјата за анализа.

OSIRIS-REx на НАСА

OSIRIS-REx сега брзо се враќа на Земјата со до килограм скапоцени примероци од астероиди на бродот. Ако се биде во ред, капсулата ќе се одвои од леталото, ќе влезе во атмосферата на Земјата и ќе направи меко слетување во пустината Јута на 24 септември. Пред ова, враќањето на примероците од астероид беше постигнато само еднаш, од мисијата Хајабуса 2 на Јапонската вселенска агенција во 2020 година.

астероидот Бену

Бенну е планета во форма на дијамант, со ширина од само половина километар, но има многу интересни карактеристики. Се верува дека се отцепил од многу поголем астероид во првите 10 милиони години од постоењето на Сончевиот систем. Некои од минералите пронајдени во него се заменети со вода, што значи дека древното мајчино тело на Бену имало течна вода.

Исто така, има голема количина на благородни метали, вклучувајќи злато и платина. Конечно, Бену е класифициран како потенцијално опасен објект со (многу) мала веројатност за судир со Земјата во следниот век.

Приватно лансирање во вселената во Индија

Иако SpaceX е најпознатата приватна компанија за лансирање, има многу други компании кои развиваат свои серии на лансери низ целиот свет. Skyroot Aerospace, која успешно ја лансираше својата ракета Vikram-S во ноември 2022 година, наскоро ќе стане првата приватна индиска компанија која лансира сателит.

Skyroot Aerospace

Самата ракета достигна височина од 90 километри - растојание што ќе треба да се подобри за да се лансира соѕвездие сателити во орбитата. Првото лансирање на сателит на Skyroot е закажано за 2023 година, со цел да ги намали трошоците за приватно вселенско лансирање со производство на своите ракети печатени со 3Д за неколку дена. Доколку е успешна, може да обезбеди и начин да се намалат трошоците за лансирање научни мисии, што ќе овозможи побрзо истражување.

Очигледно, интересот за вселенскиот сектор останува голем. Со многу смели достигнувања и лансирања планирани за 2023 година, влегуваме во нова фаза слична на „златната ера“ на вселенски лансирања во 1960-тите и 70-тите години.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега