Root NationНовиниИТ вестиXiaomi ќе се претстави наскоро Xiaomi Подлога 6 на Snapdragon 8+ Gen 1

Xiaomi ќе се претстави наскоро Xiaomi Подлога 6 на Snapdragon 8+ Gen 1

-

Според познатиот технолошки блогер и инсајдерски Digital Chat Station, претстојниот таблет Xiaomi Пад 6 ќе биде официјално претставен многу наскоро. Типстерот дознал и дека бројот на моделот на овој нов уред е 23046PR50C.

Во однос на спецификациите, овој таблет ќе се напојува со процесор Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, што ќе го направи единствениот таблет напојуван од овој водечки чип (барем во догледна иднина). Дали ова ќе му даде предност на таблетот во однос на конкуренцијата во продажбата, особено во Кина, каде оваа линија на уреди е многу популарна, останува да видиме. На AnTuTu, чипот освои повеќе од 1,1 милиони поени, така што само со овој процесор Xiaomi Pad 6 ги има сите шанси да стане најмоќниот таблет во историјата на производителот.

Xiaomi ќе се претстави наскоро Xiaomi Подлога 6 на Snapdragon 8+ Gen 1

Чипсетот Snapdragon 8+ Gen 1 се заснова на 4nm процесот на TSMC. Процесорот се состои од едно Cortex-X2 јадро, три Cortex-A710 јадра и четири Cortex-A510 јадра. Фреквенциите на овие јадра се 3,19 GHz, 2,75 GHz и 2,02 GHz, соодветно. Според официјалниот претставник на компанијата, во споредба со Snapdragon 8 Gen 1, вкупната потрошувачка на енергија на Snapdragon 8+ Gen 1 ќе се намали за 15%. Дополнително, потрошувачката на енергија на централните и графичките процесори е намалена за 30%. Тоа е пристојно засилување во однос на чипсетот SD 8 Gen 1.

Покрај водечкиот процесор што ќе го добие овој таблет, ќе биде опремен и со 2,8K LCD екран. Дисплејот ќе има поголем сооднос меѓу екранот и телото од претходната серија Xiaomi Подлога 5 (преглед на основниот модел на серијата од Dmitry Koval е на нашата веб-страница преку врската). Исто така, новиот таблет ќе користи модул за камера сличен по стил на единицата од водечките серии Xiaomi 13.

Xiaomi Подлога 5

Во моментов нема информации за капацитетот на батеријата на овој уред. Сепак, познато е дека батеријата ќе поддржува жично полнење од 67 W. Што се однесува до датумот на лансирање, досегашните шпекулации сугерираат дека овој уред ќе се појави на пазарот во април. Земајќи го предвид тоа Xiaomi 13 Ултра доби лиценца за пристап до мрежата и нејзиното можно лансирање е одложено од мај до април, Xiaomi Pad 6 најверојатно ќе биде претставен на истиот настан како и паметниот телефон 13 Ultra.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега