Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиПолска ќе префрли компанија тенкови Леопард во Украина

Полска ќе префрли компанија тенкови Леопард во Украина

-

Во Лавов се одржа вториот самит на Лублинскиот триаголник, на кој претседателите на Полска, Литванија и Украина ја потпишаа Заедничката декларација. Во документот, претседателите на Полска и Литванија го поддржаа неотуѓивото право на Украина да го заштити својот суверенитет и територијален интегритет и изразија подготвеност да соработуваат во процесот на обнова на Украина по завршувањето на конфликтот. Покрај тоа, Анджеј Дуда најави обезбедување на тенкови Леопард на украинската армија.

Како што изјави полскиот претседател Анджеј Дуда, заедно со претседателот на Украина Володимир Зеленски и претседателот на Литванија Гитанас Наузеда во формат на Лублинскиот триаголник, разговарале за прашањето за воена поддршка на Украина против руската агресија и интеграцијата на Украина во ЕУ. и НАТО.

Лублин триаголник

Така, една од одлуките што беше објавена на крајот на состанокот е трансферот на тенкови Леопард од страна на Полска во Украина во рамките на пошироката европска коалиција. Украинската армија и политичарите веќе неколку месеци ги прашуваат своите западни партнери за таков чекор.

„Тенковската компанија Леопард ќе биде префрлена како дел од формирањето на коалицијата, бидејќи, како што знаете, за ова мора да се исполнат цела низа формални барања, одобренија и слично. Но, пред сè, сакаме тоа да биде меѓународна коалиција“, рече претседателот на Полска Анджеј Дуда. Тој изрази надеж дека полските тенкови заедно со тенковите од другите земји наскоро ќе пристигнат во Украина. Една компанија обично се состои од 14 единици.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во разговор со Анджеј Дуда, рече дека ова треба да биде заедничка одлука, бидејќи една земја нема да може да му обезбеди на Киев доволен број тенкови.

„Сакам да им се заблагодарам на Литванците и Полјаците што ги прифатија бегалците, воената поддршка и подготвеноста да застанат покрај нас до победа, Украинците ќе ја паметат оваа помош уште многу години“, рече и Володимир Зеленски на прес-конференцијата по средбата.

„Денеска му ветив на мојот драг пријател Володимир Зеленски дека ќе ја продолжи воената, политичката, економската и хуманитарната поддршка од Литванија и дека ќе продолжи да ги пречекува Украинците во Литванија како драги пријатели. Литванците никогаш нема да се уморат да ја поддржуваат борбата на Украина за слобода, а ние нема да дозволиме ни другите да се уморат“, рече литванскиот претседател Гитанас Наузеда на својата сметка во Twitter.

Се јави и Володимир Зеленски НАТО направи повеќе од само ветување на Украина за политика на отворени врати, бидејќи досега Алијансата не кажува дали планира да ги забрза чекорите на патот кон можното пристапување на Украина. Веројатно некои земји членки на НАТО сметаат дека оваа одлука ќе предизвика негативна реакција од Русија.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Jerelotvpworld

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега