Root NationНовиниИТ вестиНекои паметни телефони realme страдаат од необјасниви проблеми со автономијата

Некои паметни телефони realme страдаат од необјасниви проблеми со автономијата

-

Некои паметни телефони realme предизвикуваат загриженост кај корисниците поради проблеми со батеријата. Корисниците известуваат дека батериите не траат колку што треба, а во некои случаи наеднаш престануваат да работат. Се чини дека проблемот влијае на неколку различни модели на брендот. И корисниците не разбираат зошто тоа се случува.

Фактот што корисниците мораат да ги полнат своите мобилни телефони многу почесто од порано е проблем.

Realme

Еден корисник пријавил дека батеријата наеднаш му се испразнила неколку дена, но потоа сè се вратило во нормала како ништо да не се случило. Тој е загрижен зошто тоа се случило и дали ќе се повтори. Друг корисник со 2-годишно дете realme 8 Про забележал дека батеријата му се троши со голема брзина неколку дена. И тогаш се чини дека сè е во ред. Тие не направија никакви ажурирања, инсталираа нови апликации или ги променија навиките за полнење.

Сопственик realme 6, кој го користи година и пол, забележал дека траењето на батеријата е преполовено во последните недели. Тој мисли дека проблемот е поврзан со софтверот затоа што ако беше самата батерија ќе беше постепено. Друг корисник од realme Нео 3 Пред скоро една година забележав дека батеријата во изминатите 2-3 месеци се празне многу брзо. Паметен телефон не трае многу долго, дури и кога речиси не се користи. Меѓутоа, ако сте дома, батеријата работи како и обично.

Не е јасно дали причината е софтверски проблем, мрежна потрошувачка или некој друг непознат фактор. Компанијата сè уште не се изјаснила за ова прашање.

Прочитајте исто така: 

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега