Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиRedmi K60 Pro ќе добие Sony IMX50 сензор од 800 MP Xiaomi 13

Redmi K60 Pro ќе добие Sony IMX50 сензор од 800 MP Xiaomi 13

-

Серии Редман K60 е пуштен во продажба во Кина утре, 27 декември, а производителот најави дека следната предводничка линија ќе има целосно нов дизајн. Ќе вклучува три телефони – Redmi K60, K60 Pro и K60e, а верзијата K60 Pro може да се пофали со најдобриот хардвер во својата класа.

Xiaomi во пресрет на лансирањето, реши да ги задева познавачите со техничките карактеристики и карактеристики на серијата K60 и, всушност, зборуваше за можностите на Redmi K60 Pro. Според најновиот тизер, моделот ќе биде опремен со сензор за главната камера Sony IMX800. Истото се користело во Xiaomi 13 5G, кој ќе биде лансиран во Кина на почетокот на декември.

Redmi K60

Ова значи дека водечкиот паметен телефон Redmi ќе биде опремен со сензор за главната камера Sony IMX50 од 800 MP со решетка f/1.8 и поддршка за оптичка стабилизација на сликата (OIS). Уредот исто така ќе ја поддржува технологијата Xiaomi Image Brain 2.0, кој ќе помогне да се прошират основните можности на камерата за фотографирање и снимање видео.

Потврдено е дека Redmi K60 Pro има поставено тројна камера. Тизерот покажува вертикално порамнета тројна камера во правоаголен модул. Xiaomi исто така потврди дека верзијата Pro ќе работи на Qualcomm Snapdragon 8 Gen2. Обезбеден е течен систем за ладење за одржување на температурата. Уредот исто така е потврдено дека има до 16 GB LPDDR5X RAM и 512 GB простор за складирање UFS 4.0.

Redmi K60

Компанијата исто така откри дека серијата K60 ќе има 12-битен 2K дисплеј со врвна осветленост од 1400 nits и, најверојатно, стапка на освежување од 120 Hz. Сите три телефони се шпекулира дека имаат 6,67-инчен AMOLED дисплеј.

Потврдено е дека K60 5G има и кожен заден панел. Ќе излезе во сина и црна боја и ќе биде опремен со батерија со капацитет од 5500 mAh со поддршка за брзо полнење со моќност од 67 W. Може да доаѓа и со безжично полнење од 30 W. Но, моделот Pro ќе поддржува брзо полнење со моќност од 120 W и безжично полнење со моќност од 30 W. Исто така, се шпекулира дека K60e ќе поддржува само брзо полнење од 67 W.

K60 5G или K60e 5G може да биде опремен и со тројна камера со резолуција од 64 MP. Xiaomi потврди дека K60e ќе работи на MediaTek Димензија 8200, додека K60 5G се напојува со чипсет Snapdragon 8+ Gen 1. И K60 Pro и K60 5G ќе работат на MIUI 14 базиран на Android 13 надвор од кутијата. Но, K60e најверојатно ќе инсталира MIUI 13 базиран на Android 12 надвор од кутијата. Се очекува дека по Кина Xiaomi ќе ја лансира серијата K60 и на други пазари, иако пред тоа е можно ребрендирање.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега