Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиGoogle Pixel Fold ќе се натпреварува со Samsung Galaxy Fold 5

Google Pixel Fold ќе се натпреварува со Samsung Galaxy Fold 5

-

Оваа година компанијата Google се подготвува конечно да го претстави својот прв смартфон на преклопување. А неговото лансирање би можело чудно да се случи во текот на летото, кога се очекува да излезе Galaxy Fold 5 од Samsung.

Смартфонот претходно повикан Google Pixel Fold, ќе влезе во масовно производство во јули-септември. Тоа го известуваат упатените Samsung Дисплеј, кој доби нарачка за 7,57-инчен преклопен OLED екран на Google Pixel Fold, како и 5,6-инчен екран за надворешноста, ќе почне да ги произведува во јули или август.

Google Pixel Fold

Гугл можеби планирал да го лансира својот прв телефон на преклопување во третото тромесечје за директно да се натпреварува со предводникот Samsung. Тоа е прилично амбициозно со оглед на составот Samsung Fold веќе имаше неколку изданија кои ја зазедоа својата позиција на пазарот. И Google, пак, двапати го одложи своето Fold – еднаш во 2021 година и втор пат во 2022 година да ги усоврши своите спецификации и да додаде вистинска вредност во однос на софтверот и придобивките од телефонот со флексибилен дисплеј.

Google Pixel Fold

За жал, тоа значи и дека компанијата не посветила доволно внимание на што Google Fold треба да биде објавен со најновите и најголеми хардверски спецификации при лансирањето. Се очекува гореспоменатиот внатрешен преклопен дисплеј од 7,6 инчи и надворешен екран од 5,6 инчи, но не и најновата генерација OLED, која Samsung ќе се користи за Galaxy Fold 5. Ќе го има и Google Tensor G2 чипсетот, кој е одличен во однос на вештачката интелигенција и обработката на слики, но нема да победи Snapdragon 8 Gen2. Според гласините, на него ќе работат телефони на преклопување Samsung 2023 година.

Samsung Galaxy Fold4

Андроид 12 веќе има специјална верзија L наменета за мултитаскинг на уреди и таблети со можност за преклопување, а Android 14, кој најверојатно ќе биде детален на конференцијата за развивачи на Google I/O 2023 во мај, најверојатно ќе ја продолжи таа традиција.

Во тоа Google, најверојатно ќе стави уште поголем акцент на можностите на факторот на преклопување, сега имајќи го предвид Pixel Fold. По објавувањето на Android 12L, се појавија гласини дека производителот ќе го пушти Pixel Fold заедно со него, но следните две одложувања значат дека на крајот на краиштата ќе биде Android 14L.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега