Root NationНовиниИТ вестиРусија ги обвинува САД и Apple во хакирањето на ајфоните на дипломатите

Русија ги обвинува САД и Apple во хакирањето на ајфоните на дипломатите

-

Русија ја обвини компанијата Apple и американските разузнавачки служби во соработка да ги шпионираат своите дипломати со хакирање на нивните iPhone. Федералната служба за безбедност (ФСБ) објави соопштение дека илјадници уреди Apple, кои припаѓаат на руски дипломати, биле заразени со непознат малициозен софтвер.

Како да го поправите трепкањето на iPhone 14 Apple логото

Одделно, познатата антивирусна компанија „Касперски“ пријави уште еден напад на уредите со iOS, кој, според руската агенција за компјутерска безбедност, е поврзан со првиот.

Претставник на „Касперски“ изјави за „Рекорд“ дека „поради недостаток на технички детали“ компанијата не може да ги потврди сите заклучоци на ФСБ.

Шефот на компанијата, Јевхен Касперски, рече дека нападот што тој го пријавил бил „исклучително сложен“ и „професионално насочен“, додавајќи дека „погодени се неколку десетици iPhone-и на вработени во компанијата - и високи и на средно ниво“.

ФСБ соопшти дека малициозен софтвер, исто така, ги таргетира уредите надвор од Русија и безжични претплатници кои користат СИМ-картички регистрирани во дипломатските претставништва и амбасади во Русија. Тука спаѓаат оние кои припаѓаат на корисници лоцирани во некои земји на НАТО, како и во Израел, Сирија и Кина.

Американската агенција за национална безбедност одби да ги коментира обвинувањата на Русија за дослух со компанијата Apple со цел да ја шпионира Русија. Претставник Apple изјави дека „никогаш не сме работеле со ниту една влада за да вметнеме задна врата во кој било производ Appleи ние никогаш нема да го направиме тоа“.

Министерството за надворешни работи на Русија, исто така, изјави дека Соединетите Држави спроведуваат глобален надзор, додавајќи дека „се ставиле над законот. Ниту една држава нема право да ги злоупотребува своите технолошки можности“.

Извештајот на Kaspersky го следи нападот во 2019 година, при што iOS 15.7 е најновата верзија што малициозниот софтвер може успешно да ја нападне. За почеток, iMessage испраќа пораки со злонамерни прилози што може да ги користат нивните цели. Без каква било интеракција со корисникот, шпионскиот софтвер може да работи и да извлекува чувствителни информации од уред, вклучувајќи фотографии, снимки, геолокација и податоци за активност.

Apple

Рестартирањето на вашиот уред не го отстранува шпионскиот софтвер, а пораките и прилозите што првично го доставуваа малициозниот софтвер се бришат за да се отстранат сите траги. Kaspersky истакна дека еден од показателите за инфекција е неможноста да се ажурира iOS на која било понова верзија.

Прочитајте исто така:

JereloTechradar
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Олекс.
Олекс.
пред 3 месеци

Нека се префрлат на руски мобилни телефони.

Претплатете се за ажурирања
Популарно сега