Root NationНовиниИТ вестиSamsung го најави првиот OLED екран од 240 Hz во светот за лаптоп

Samsung го најави првиот OLED екран од 240 Hz во светот за лаптоп

-

Samsung го демонстрираше првиот светски OLED панел за преносни компјутери од 240 Hz на Меѓународната недела на прикажување 2022 година. Овој уред е погоден за преносни компјутери за игри со високи перформанси. Потсетуваме дека лаптопот Razer Blade 15, кој се појави на пазарот на почетокот на мај, го користи првиот OLED екран со фреквенција од 240 Hz. Можеби ова е екранот од Samsung. Според извештаите, OLED екранот на новиот Razer Blade 15 обезбедува поголема осветленост и побогати бои. Исто така, има време на одговор од 1ms и типична осветленост од 400 nits. Дополнително, овој дисплеј може да се пофали со 100% DCI-P3 опсег на бои, како и QHD (2560×1440) резолуција.

Razer Blade 15 со новиот OLED екран ќе биде пуштен во продажба во четвртиот квартал за 3499,99 долари. Тоа значи дека до крајот на оваа или почетокот на следната година екранот Samsung може широко да се користи во лаптопи од други брендови.

Сепак, нема информации за моделите или брендовите кои ќе го користат овој дисплеј. Сепак, бидејќи лаптопите за игри пристигнуваат следната година, очекуваме неколку модели да го имаат овој дисплеј. Во моментов, ова е единствениот екран на лаптоп кој поддржува фреквенција од 240 Hz.

Samsung

Samsung го најави и создавањето на својот прв проширувач на меморија (CXL, Compute Express Link) 512 GB DRAM. Овој уред ќе обезбеди повеќе меморија и помала латентност во ИТ системите. Претходно во мај 2021 година Samsung го претстави својот прв прототип CXL DRAM со програмабилна низа на порти (FPGA) контролер. Новата CXL DRAM ќе го користи CXL контролерот на специјализирано интегрирано коло (ASIC). Исто така, има 512 GB DDR5 RAM меморија.

Официјалните бројки го покажуваат тоа во споредба со претходните производи Samsung CXL, волуменот на новата CXL DRAM меморија е 4 пати поголем, а латентноста на системот е една петтина. Samsung тврди дека 512 GB CXL DRAM ќе биде првиот мемориски уред што ќе го поддржува интерфејсот PCIe 5.0 во формалниот фактор EDSFF (E3.S). Ова е особено погодно за новата генерација на деловни сервери и центри за податоци со високи перформанси. Подоцна овој месец Samsung ќе објави и ажурирана верзија на својот комплет за развој на скалабилна меморија со отворен код (SMDK).

Според извештаите, почнувајќи од третиот квартал оваа година, Samsung планира да обезбеди примероци од 512 GB CXL DRAM на клиентите и партнерите за заедничка евалуација и тестирање. Исто така, се планира подготовка за комерцијализација на овој CXL DRAM производ. Ова ќе се случи со лансирањето на следната генерација на серверска платформа.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега